8 maja 2013

„Zamach na Kutscherę”

(Głaz przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie, upamiętniający akcję podziemia. Fot. Monikoska/Wikimedia Commons)

Jednym z najistotniejszych zadań Instytutu Pamięci Narodowej jest pełnienie funkcji edukacyjnej, której celem jest m.in. upowszechnianie wiedzy na temat najnowszej historii Polski. Setki wydanych książek, liczne wystawy i prelekcje, to efekt działalności IPN, nader często przemilczanej przez znaczną część mediów.

 

Jedną z ciekawszych inicjatyw, jaką w ostatnim czasie podjął IPN to przygotowanie nowej serii komiksów pod tytułem „W imieniu Polski Walczącej”. Zadanie, jakie postawili sobie jej autorzy to dotarcie do najmłodszego czytelnika z wiedzą na temat działań bojowych Armii Krajowej w czasie niemieckiej okupacji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Komiks „Zamach na Kutscherę”, otwierający wspomnianą serię opowiada historię zamachu na Franza Kutscherę, dowódcę SS i policji w dystrykcie warszawskim. Wraz z objęciem stanowiska wprowadził on w Warszawie terror na niespotykaną skalę. Masowe łapanki i egzekucje stały się zjawiskiem powszechnym tylko w okresie od października 1943 roku do stycznia 1944 roku w wyniku krwawych rozkazów Kutschery w publicznych egzekucjach zabito ponad 1 300 mieszkańców Warszawy, 7 000 zatrzymano i przewieziono do obozów koncentracyjnych.

 

Mając na uwadze co raz większe zastraszenie mieszkańców Warszawy, dowództwo Armii Krajowej, wydało rozkaz organizacji zamachu na „Kata Warszawy”. Odpowiedzialnym za wykonanie zadania był  oddział Kedywu Armii Krajowej „Pegaz”, wykonujący akcje likwidacyjne na najbardziej okrutnych przedstawicieli niemieckich władz okupacyjnych.

Komiks w ciekawy sposób przybliża te wydarzenia, ukazując poszczególne etapy przygotowań do zamachu, a także jego wykonania. Co ważne ci, którzy zdecydują się po niego sięgnąć, oprócz przebiegu samego zamachu, mają możliwość poznania metod pracy żołnierzy Armii Krajowej, ale także dowiedzieć się, jak wyglądały realia codziennego życia w okupowanej Warszawie.

 

Mając na uwadze, iż tak ciekawa forma jaką jest komiks ma służyć przede wszystkim do przekazania wiedzy historycznej, suplementem do „Zamachu na Kutscherę” są biogramy wraz z fotografiami najważniejszych uczestników akcji na Kutscherę, a także opis działalności oddziału „Pegaz”, wraz z wymienieniem najważniejszych, wykonanych akcji.

Wydaje się, iż projekt IPN-u polegający na wydaniu serii komiksów, opowiadających o działalności Armii Krajowej w czasie niemieckiej okupacji to prawdziwa szansa na przybliżenie najnowszej historii Polski dzieciom i młodzieży.

Kolejnym z serii ma być komiks poświęcony akcji pod Arsenałem, której celem było uwolnienie Jana Bytnara „Rudego”.

 

Zamach na Kutscherę, Sławomir Zajączkowski, Krzysztof Wyrzykowski, Wyd. Instytut Pamięci Narodowej, 56 stron.

 

Tomasz Rogowski

 

{galeria}

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram