Dzisiaj

Zamiast „chwili oddechu” i „czasu na relacje”, więcej kartkówek i sprawdzianów. Zakaz prac domowych gigantycznym niewypałem

Nawet zagorzali zwolennicy rządzącej koalicji zaczynają dostrzegać destruktywne skutki likwidacji obowiązkowych prac domowych w szkołach podstawowych. Nauczyciele, zmuszeni weryfikować postęp uczniów zadają więcej kartkówek i sprawdzianów, a rodzice wydają coraz więcej pieniędzy na korepetycje.

Zakaz prac domowych, „odchudzenie” listy lektur oraz ograniczenie liczby godzin religii w szkołach to szlagierowe pomysły resortu edukacji kierowanego przez Barbarę Nowacką. Jak się okazuje, już pierwszy z pomysłów na naprawę systemu edukacji okazuje się całkowicie przeciwskuteczny. Sprawę opisuje szczegółowo Interia.pl.

Według MEiN, zakaz prac domowych miał zapewnić uczniom przeładowanym podstawą programową „chwilę oddechu” i „czas na budowanie relacji”. Tymczasem, jak możemy przeczytać w relacjach rodziców, pomysł nie do końca wypalił.

Wesprzyj nas już teraz!

Zdaniem cytowanych nauczycieli, brak możliwości zadawania prac domowych spowodował „znaczny spadek motywacji do nauki wśród uczniów „. W związku z koniecznością weryfikacji wiedzy, nauczyciele robią więcej kartkówek i sprawdzianów. Dzieci nie nadążają, rodzice inwestują więc w korepetycje.

Zapytany o te kwestie resort edukacji odpowiedział Interii, że jest jeszcze za wcześnie na wyciąganie wniosków. MEiN wyjaśnia również, że…zniesienie obowiązku prac domowych nie zwalnia z konieczności uczenia się w domu „to jest nauki czytania w przypadku najmłodszych uczniów, czytania lektur, przyswojenia określonych treści, słówek itp.”.

Resort poinformował również, że zachęca rodziców, uczniów, nauczycieli i dyrektorów do zapoznania się z biuletynem „Jak wspierać uczniów w samodzielnym uczeniu się?” wydanym przez Instytut Badań Edukacyjnych. Co znajdziemy w materiałach? Między innymi takie zdanie: „Warto mieć na uwadze, że praca domowa to jak trening dla mózgu. Pomaga dziecku utrwalić wiedzę – tak samo sportowiec trenuje, żeby być lepszym. Regularne rozwiązywanie zadań sprawia, że dziecko uczy się samodzielności i systematyczności, co przyda mu się nie tylko w szkole, ale i w dorosłym życiu”.

Źródło: interia.pl

PR

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 302 815 zł cel: 300 000 zł
101%
wybierz kwotę:
Wspieram