31 marca 2022

Zamiast sankcji, przyspieszenie agendy klimatycznej? Wiceszef KE krytycznie o embargu na rosyjskie surowce

(fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

– Zasada jest taka, że sankcje powinny szkodzić bardziej temu kto jest sankcjonowany, natomiast nie możemy karać samych siebie – tak o apelach Polski o wprowadzeniu embarga na rosyjski gaz czy węgiel powiedział Frans Timmermans podczas spotkania z polskim dziennikarzami w Brukseli.

Wiceszef Komisji Europejskiej przypomniał o konieczności myślenia pragmatycznego. – Trzeba zastanowić się, co oznacza zahamowanie dostaw gazu dla UE – podkreślił. – Stanowisko Polski w sprawie embarga na rosyjskie surowce jest jasne i myślę, że wiele krajów UE je poprze, ale będą też państwa, które będą przeciwne – przyznał, stwierdzając, że jednak należy zachować pewną możliwość zaostrzenia sankcji.

– Zasada jest taka, że sankcje powinny szkodzić bardziej temu kto jest sankcjonowany, natomiast nie możemy karać samych siebie – oznajmił.

Timmermans jako czołowy orędownik radykalnego programu transformacji unijnego rolnictwa Fit for 55, podkreślił, że choć w obliczu wojny na Ukrainie trzeba szybko uniezależnić się od rosyjskich surowców, nie oznacza to odejścia od wyśrubowanych celów ekoagendy. Co więcej, konieczność rezygnacji z rosyjskiego gazu może w jego opinii spowodować nawet szybsze przestawienie się na odnawialne źródła energii.

– Niektóre kraje chciały przerzucić się z węgla na gaz ziemny, a następnie na OZE. Ale być może trzeba od razu przejść z węgla na OZE. Oznacza to jednak nie tyle przedłużenie spalania węgla, ale przyspieszenie wprowadzenia źródeł odnawialnych – zaproponował. Przy okazji, pozostawanie przy węglu w obecnej sytuacji określił mianem „niezbyt mądrego” rozwiązania, natomiast Polska, jeżeli pozostanie przy tym surowcu, będzie działać „przeciwko ochronie powietrza i przeciwko klimatowi”.

Źródło: businessinsider.pl
PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram