29 sierpnia 2021

Zaplanowano spotkanie przełożonych tradycyjnych instytutów. To efekt Traditionis custodes

(Zdjęcie ilustracyjne, fot. Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska)

Przełożeni instytutów tradycyjnych, w których sprawuje się liturgię jedynie w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego zdecydowali o zaaranżowaniu wspólnego spotkania. Chodzi o omówienie możliwości podjęcia współpracy, w związku ze zbliżającą się wizytacją Stolicy Apostolskiej i niedawno wydanym przez papieża motu proprio Traditionis custodes.

Jak informuje watykanista Edward Pentin, w przyszłym tygodniu dojdzie spotkania przełożonych Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra, Instytutu Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana oraz Instytutu Dobrego Pasterza, które na mocy decyzji Ojca Świętego zawartej w motu proprio Traditionis custodes, przeszły spod kompetencji Kongregacji Nauki Wiary pod kompetencje Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. 

Ks. Andrzej Komorowski, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piotra (FSSP), powiedział, że pomysł zaaranżowania spotkania wyszedł od lokalnych przełożonych instytutów tradycyjnych we Francji. Choć pojawiły się spekulacje na temat możliwości nałożenia restrykcji Watykanu wobec tych instytutów, ks. Andrzej Komorowski podkreślił, że planowana na najbliższy tydzień dyskusja nie opiera się na niepotwierdzonych doniesieniach. Kierowane przez niego Bractwo Kapłańskie św. Piotra jest największym z trzech międzynarodowych tradycyjnych instytutów życia apostolskiego, które sprawują Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

Edward Petnin pisze na łamach National Catholic Register, że motu proprio papieża Franciszka wywołało konsternację wśród zwolenników Mszy świętej trydenckiej. Podkreśla, że wierni korzystający z tradycyjnej liturgii postrzegają ograniczanie za nieuzasadnione i przeprowadzone w sposób niesłusznie szybki i surowy. Katolicki publicysta przytacza pojawiające się spekulacje, że Watykan planuje zabronić tradycyjnym instytutom przyjmowania kandydatów do kapłaństwa, dopóki w każdym z nich nie zostanie przeprowadzona wizytacja kanoniczna. 

Przełożony Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra powiedział 25 sierpnia, że zakłada, iż wizytacja będzie miała miejsce „ponieważ jest to normalna procedura”. Dodał, że Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego „nie zna naszych instytutów i prawdopodobnie chce nas lepiej poznać”. Natomiast na temat ewentualnego ograniczenia przyjmowania nowych kandydatów, powiedział, że są to „jak na razie tylko pogłoski pojawiające się w internecie”, a nie wiadomości pochodzące „z oficjalnego źródła”. Dodał, że on i pozostali dwaj przełożeni nie zostali wezwani do Watykanu. „Nie mieliśmy do tej pory żadnych oficjalnych (ani nieformalnych) kontaktów z Kongregacją ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego” – stwierdził. 

Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra, założone w 1988 roku, liczy 330 kapłanów12 diakonów i 162 kleryków, co oznacza potrojenie liczby od 2001 roku. W maju 2020 r. Instytut Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana, założony w 1990 r., ma 120 księży, 100 seminarzystów i jest obecny w 12 krajach, podczas gdy Instytut Dobrego Pasterza, założony w Rzymie w 2006 r., ma 48 księży i 23 kleryków i jest obecny w 10 krajach.  „W każdym z nich jest wielu ludzi młodych” – zauważył jeden z rzymskich kapłanów tradycyjnych.

 

Źródło: KAI

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(32)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram