Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale to dwa najbardziej znane w Polsce nabożeństwa, w czasie których wierni rozważają Mękę i Śmierć Pana Jezusa. Są jednak i inne – równie piękne i dające możliwość otrzymania odpustu zupełnego. Należy do nich m.in. Koronka Drogi Krzyżowej.
Początków modlitwy należy szukać we Włoszech w XIX wieku. Służebnica Boża Luigia Borgiotti, wielka czcicielka Męki Pana Jezusa, otrzymała objawienie w kaplicy Księży Misjonarzy w Turynie. Gdy Luigia klęczała przed krzyżem i modliła się żarliwie, ukrzyżowany Chrystus powiedział do niej: „Ty jesteś Luigia od Krzyża”. Biczowany, przywiązany do słupa Pan Jezus mówił do niej „Kocham cię tak bardzo!”.
Wesprzyj nas już teraz!
To właśnie zdarzenie zainspirowało Luigię Borgiotti do ułożenia nowej modlitwy – koronki, która miała ułatwić wszystkim wiernym odprawianie nabożeństwa do Męki Pana Jezusa. Luigia Borgiotti zwróciła się z prośbą do papieża Piusa IX, aby wszystkim odmawiającym Koronkę Drogi Krzyżowej przyznał przywileje odpustowe, które otrzymują wszyscy odprawiający to nabożeństwo w kościołach. Zadanie rozpowszechniania nabożeństwa Ojciec Święty powierzył księżom misjonarzom oraz dyrektorom i zelatorom Arcybractwa Konania Pana Jezusa. Także papież Pius X 4 kwietnia 1906 roku zatwierdził modlitwę. Nadał on bullą z 2 listopada 1906 roku wszystkim księżom misjonarzom władzę łączenia z tą koronką odpustów związanych z drogą krzyżową.
Jak odmawia się Koronkę drogi krzyżowej? Koronka drogi krzyżowej składa się z krzyżyka, 1 medalika na łączeniu, 14 medalików odpowiadających stacjom drogi krzyżowej oraz 51 koralików. Na pierwszych trzech koralikach między medalikiem łączeniowym, a pierwszą stacją drogi krzyżowej odmawia się na cześć konania Pana Jezusa: Ojcze nasz…, Zdrowaś, Maryjo…, Chwała Ojcu… Na każdym z 14 medalików stacji drogi krzyżowej prowadzi się odpowiednie rozważanie, a po każdym medaliku na trzech koralikach odmawia się: Ojcze nasz…, Zdrowaś, Maryjo…, Chwała Ojcu… Na koniec odmawia się sześć razy: Ojcze nasz…, Zdrowaś, Maryjo…, Chwała Ojcu… Pięć pierwszych cząstek odmawia się na pamiątkę pięciu ran Pana Jezusa, a szósty w intencjach Ojca Świętego.
pam