1 marca 2013

Zapomniane nabożeństwo wielkopostne: Koronka Drogi Krzyżowej

(Hans Multscher (1400–1467), Chrystus przed Piłatem,)

Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale to dwa najbardziej znane w Polsce nabożeństwa, w czasie których wierni rozważają Mękę i Śmierć Pana Jezusa. Są jednak i inne – równie piękne i dające możliwość otrzymania odpustu zupełnego. Należy do nich m.in. Koronka Drogi Krzyżowej.

 

Początków modlitwy należy szukać we Włoszech w XIX wieku. Służebnica Boża Luigia Borgiotti, wielka czcicielka Męki Pana Jezusa, otrzymała objawienie w kaplicy Księży Misjonarzy w Turynie. Gdy Luigia klęczała przed krzyżem i modliła się żarliwie, ukrzyżowany Chrystus powiedział do niej: „Ty jesteś Luigia od Krzyża”. Biczowany, przywiązany do słupa Pan Jezus mówił do niej „Kocham cię tak bardzo!”.

 

Gorzkie żale to najpiękniejsze nabożeństwo pasyjne, które narodziło się w Polsce. Dowiedz się wiecej na gorzkiezale.org

 

To właśnie zdarzenie zainspirowało Luigię Borgiotti do ułożenia nowej modlitwy – koronki, która miała ułatwić wszystkim wiernym odprawianie nabożeństwa do Męki Pana Jezusa. Luigia Borgiotti zwróciła się z prośbą do papieża Piusa IX, aby wszystkim odmawiającym Koronkę Drogi Krzyżowej przyznał przywileje odpustowe, które otrzymują wszyscy odprawiający to nabożeństwo w kościołach. Zadanie rozpowszechniania nabożeństwa Ojciec Święty powierzył księżom misjonarzom oraz dyrektorom i zelatorom Arcybractwa Konania Pana Jezusa. Także papież Pius X 4 kwietnia 1906 roku zatwierdził modlitwę. Nadał on bullą z 2 listopada 1906 roku wszystkim księżom misjonarzom władzę łączenia z tą koronką odpustów związanych z drogą krzyżową.

 

Jak odmawia się Koronkę drogi krzyżowej? Koronka drogi krzyżowej składa się z krzyżyka, 1 medalika na łączeniu, 14 medalików odpowiadających stacjom drogi krzyżowej oraz 51 koralików. Na pierwszych trzech koralikach między medalikiem łączeniowym, a pierwszą stacją drogi krzyżowej odmawia się na cześć konania Pana Jezusa: Ojcze nasz…, Zdrowaś, Maryjo…, Chwała Ojcu… Na każdym z 14 medalików stacji drogi krzyżowej prowadzi się odpowiednie rozważanie, a po każdym medaliku na trzech koralikach odmawia się: Ojcze nasz…, Zdrowaś, Maryjo…, Chwała Ojcu Na koniec odmawia się sześć razy: Ojcze nasz…, Zdrowaś, Maryjo…, Chwała Ojcu… Pięć pierwszych cząstek odmawia się na pamiątkę pięciu ran Pana Jezusa, a szósty w intencjach Ojca Świętego.

 

 

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie