Biskup Opolski Andrzej Czaja wydał zarządzenie dotyczące jego diecezji odnośnie celebracji Mszy Świętej wg Mszału sprzed reformy w 1970 r. Jest to odpowiedź na motu proprio papieża Franciszka „Traditionis Custodes” ogłoszone 16 lipca 2021 roku.
Papieskie motu proprio „Traditionis Custodes” zobowiązało biskupów diecezjalnych do wydania odpowiednich zarządzeń i uszczegółowienia postanowień TC na terenie własnych diecezji. Biskup opolski Andrzej Czaja wydał „Instrukcję w sprawie stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 roku w diecezji opolskiej” z datą 21 lipca.
Wśród postanowień instrukcji są m.in. ustanowienie urzędu delegata biskupa opolskiego ds. łacińskiej tradycji liturgicznej oraz zakaz tworzenia nowych grup celebrujących wg Mszału sprzed reformy w 1970 r. Dotąd takie grupy wiernych istniały w Opolu, Prudniku i Raciborzu. Do czasu weryfikacji uzyskały one zezwolenie na dalszą działalność.
Wesprzyj nas już teraz!
Wszyscy księża odprawiający dotąd wg rytu przedsoborowego muszą w ciągu 30 dni (użytecznych) zwrócić się do biskupa opolskiego z prośbą o przedłużenie takiego uprawnienia, a ci, którzy chcą rozpocząć odprawianie wg dawnego Mszału z 1962 r., muszą wystąpić z prośbą o zezwolenie na takie celebracje.
Poniżej prezentujemy pełną treść dokumentu:
INSTRUKCJA W SPRAWIE STOSOWANIA LITURGII RZYMSKIEJ SPRZED REFORMY Z 1970 ROKU W DIECEZJI OPOLSKIEJ
Ponieważ List Apostolski motu proprio papieża Franciszka, „Traditionis Custodes” (TC) z dnia 16 lipca 2021 roku domaga się uszczegółowienia i wydania odpowiednich zarządzeń ze strony biskupa diecezjalnego, niniejszym na podstawie jego treści na terenie diecezji opolskiej postanawiam, co następuje:
- Do czasu weryfikacji, o której mowa w art. 3.1. TC, zezwalam na dalszą działalność grup w Opolu, Prudniku, i Raciborzu, celebrujących Mszę Świętą wg Mszału św. Jana XXIII z 1962 r., zgodnie z zasadami podanymi w TC i niniejszej Instrukcji. Po weryfikacji zostaną wyznaczone zatwierdzonym grupom kościoły bądź kaplice inne niż kościoły parafialne.
- Nie ma odtąd możliwości tworzenia nowych grup celebrujących według Mszału sprzed reformy z 1970 r.
- Ustanawiam urząd delegata Biskupa Opolskiego ds. łacińskiej tradycji liturgicznej w diecezji opolskiej.
- W miejscach wskazanych w 1. niniejszej Instrukcji Msza św. wg Mszału św. Jana XXIII z 1962 r. może być odprawiana jedynie w niedziele i święta nakazane. W pozostałe dni za zgodą Delegata.
- Wszyscy prezbiterzy, którzy już odprawiają wg Mszału z 1962 r., są zobowiązani do zwrócenia się z prośbą do Biskupa Opolskiego o przedłużenie uprawnienia do dalszej celebracji w terminie zawitanym 30. dni użytecznych od promulgacji niniejszej Instrukcji.
- Wszyscy prezbiterzy, którzy pragną rozpocząć odprawianie wg Mszału św. Jana XXIII z 1962 r. są zobowiązani zwrócić się do Biskupa Opolskiego z prośbą o zezwolenie na te celebrację (ponieważ kandydatury prezbiterów wyświęconych po 16 lipca 2021 domagają się konsultacji ze Stolicą Apostolską, czas podjęcia decyzji wobec nich może znacznie się wydłużyć).
- Powyższą Instrukcję należy stosować łącznie z TC oraz innymi dokumentami, dotyczącymi celebracji sprzed reformy liturgicznej z 1970 r.
- Zostają uchylone wszelkie rozporządzenia Biskupa Opolskiego, które są sprzeczne z niniejszą Instrukcją.
Biskup Opolski Andrzej Czaja
źródło: diecezja.opole.pl, gosc.pl
TK