Sejm zdecydował dziś, że w 2014 r. obowiązkiem szkolnym objęte zostaną sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Dzieci urodzone po lipcu pójdą do szkoły w 2015 r. Sejm znowelizował ustawę o systemie oświaty. Za jej przyjęciem głosowało 295 posłów, 126 było przeciw, 18 wstrzymało się od głosu.
W rządowej nowelizacji zapisano także, że od września 2014 roku klasy pierwsze szkół podstawowych będą liczyły do 25 uczniów. – Klub Solidarna Polska także jest i był za obniżeniem wieku szkolnego. Problem polega na tym, że w tej ustawie my o tym nie decydujemy, bo to zostało już zadecydowane. Dzisiaj decydujemy tylko o tym, czy dzieci będą się uczyły w klasach zagęszczonych, czy w klasach, które będą liczyły 25 uczniów w oddziale. Propozycje rządu w tej materii są niezwykle skromne i nie wyczerpują oczekiwań rodziców – mówiła przed głosowaniem poseł Marzena Wróbel.
Wesprzyj nas już teraz!
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcieli, by projekt nowelizacji ustawy został odrzucony w całości i złożyli w tej sprawie stosowny wniosek. Przed głosowaniem poseł Marzena Machałek wyjaśniała, że nowelizacja stwarza jedynie pozory tego, że rząd dba o sześciolatki. Przypomniała posłom, że rodzice powiedzieli „ie”, szkodliwej pseudo-reformie edukacji. -– Rodzice powiedzieli „nie” przymusowemu wcieleniu sześciolatków do nieprzygotowanych szkół. Teraz rząd próbuje tą nowelizacją przykryć nieudolnie kolejną porażkę. Jednocześnie tworzycie iluzje, że się troszczycie o dzieci. To nieprzyzwoite! – podkreśliła. Posłanka zaznaczyła jednocześnie, że konieczne trzeba zmienić tę ustawę! – Trzeba natychmiast odejść od obniżenia wieku szkolnego. Posyłanie sześciolatków do szkoły powinno być pozostawione tak jak do tej pory decyzji rodziców. Prawo i Sprawiedliwość od początku tak twierdziło i dziś konsekwentnie jesteśmy po stronie rodziców i nauczycieli – mówiła Marzena Machałek.
Źródło:radiomaryja.pl
pam