10 maja 2021

Zaszczepiony nie znaczy odporny. Naukowcy o skuteczności szczepionek i mutacjach wirusa

(Fot. Pixabay)

Amerykańskie Centra Zapobiegania Chorobom (CDC) przypominają, że w pełni zaszczepione osoby nie są w stu procentach chronione. Pośród 95 mln osób zaszczepionych Amerykanów odnotowano 9245 infekcji koronawirusa. Okazuje się także, że ta sama szczepionka Pfizer-BioNTech może być o ponad 20 proc. mniej skuteczna w przypadku szczepienia Arabów.

– Nic nie jest w stu procentach pewne na tym świecie – zaznaczył Gigi Gronvall, naukowiec Johns Hopkins Center for Health Security. Uczeni apelują, by w przypadku pojawienia się nowych wariantów koronawrisua Sars-Cov2 uważnie je badać. Te rzadkie przypadki mogą być oznakami czegoś poważniejszego. – Jest możliwe, że może pojawić się więcej wariantów, na które obecne szczepionki nie będą działać. Dlatego ważne jest, aby je zbadać – zaznaczył.

– Nie każda osoba, która otrzyma szczepionkę, zareaguje na nią – komentował z kolei Jacques Ravel, zastępca dyrektora ds. genomiki w Instytucie Nauk o Genomie Uniwersytetu Maryland. – Nie jesteśmy w stu procentach pewni, że chociaż ci ludzie zostali zaszczepieni, faktycznie wykształcą odpowiedź immunologiczną – podkreślił.

Wesprzyj nas już teraz!

Uczeni wskazują, że aby dostrzec różnicę między słabą odpowiedzią immunologiczną a przełomowym wariantem wirusa, muszą odczytać kod genetyczny lub sekwencję wirusa powodującego zakażenie zaszczepionej osoby.

Jednak dotychczasowe badania University of Maryland, który tworzy sieć z innymi placówkami naukowymi w kraju, zajmującymi się sekwencjonowaniem genomu koronawirusów COVID-19, nie doprowadziły do powstania jakichś wzorców wirusów infekujących zaszczepionych pacjentów. Dlatego, zdaniem Ravela, może to świadczyć o tym, że są to „ludzie, którzy nie zareagowali pozytywnie na szczepionkę, czyli nie wytworzyli ochrony i się zarazili”.

Z drugiej strony, jeśli „zaczniesz widzieć w kółko ten sam wariant w tej populacji, wtedy zaczniesz się martwić” – dodał.

Według uczonych w Izraelu, gdzie dominuje wariant brytyjski, szczepionka Pfizer-BioNTech była skuteczna w 95 proc. Mutacja brytyjska koronawirusa Sars-CoV2 szybciej się rozprzestrzenia i może być bardziej zabójcza niż pierwotny szczep.

Jednak są pewne znaki ostrzegawcze. Katarscy uczeni przeprowadzili swoje badania. W kraju dominuje wariant południowoafrykański. Jak się okazało, ta sama szczepionka Pfizer-BioNTech była skuteczna jedynie w 70 proc.

Uczeni zasugerowali także, że wiele z najbardziej niepokojących wariantów ma te same mutacje, nawet jeśli pojawiają się na różnych kontynentach, co może sugerować, że wirus może mutować tylko na ograniczoną liczbę sposobów.

Źródło: voanews.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram