6 marca 2022

Zatrzymali ich strażnicy. Wpuszczą ich sędziowie? WSA w Białymstoku rozpatrzy skargi nielegalnych migrantów

(fot. Michal Kosc / Forum)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku ma zająć się zarzutami wobec Straży Granicznej w związku z ochroną granicy przed nielegalną migracją z Białorusi. Pochodzą one od trzech cudzoziemców, którzy wnieśli skargę na działanie funkcjonariuszy. Pełnomocnik obcokrajowców potwierdził aktualność zażaleń.

WSA w Białymstoku rozpozna jednak skargi cudzoziemców na stosowanie przez SG tzw. pushbacków, czyli zawracania do granicy państwowej osób, które ją nielegalnie przekroczyły i zostały zatrzymane. Pełnomocnik rzekomo wydalonych z terytorium RP Irakijczyków potwierdził, że skargi są aktualne.

Instytucja miała jeszcze w lutym rozpoznać trzy zarzuty o złamanie prawa przez komendanta placówki Straży Granicznej w Michałowie. Podjęto jednak decyzję o zdjęciu tych spraw z wokandy; do sądu dotarła bowiem informacja o „woli cofnięcia skarg przez skarżących”. Poświadczały ją pisma migrantów, przedłożone WSA za pośrednictwem pograniczników.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak poinformowała PAP rzecznik białostockiej instancji, sędzia Małgorzata Anna Dziemianowicz, sąd otrzymał pismo pełnomocnika cudzoziemców (Irakijczyków), z którego wynika, że podtrzymuje on skargi. – I tym oświadczeniem jesteśmy związani – informowała.

Do WSA trafiła też wiadomość o umorzeniu przez Urząd ds. Cudzoziemców postępowania w sprawie nadania tym osobom statusu uchodźcy; Irakijczycy opuścili bowiem w styczniu ośrodek dla cudzoziemców. Zdaniem Małgorzaty Dziemianowicz decyzja ta nie wpłynie na rozpoznanie skarg przez sąd. Uczestnikiem postępowania będzie Rzecznik Praw Obywatelskich. Jeszcze w lutym skierował on do białostockiej instancji wniosek o dołączenie go do udziału w jednej z tych spraw.  

Z pisma skierowanego do sądu przez RPO wynika, że skarżący cudzoziemiec zatrzymany został, wraz z grupą innych osób, pod koniec września 2021 r. w okolicach wsi Szymki (gmina Michałowo) przez Straż Graniczną, a następnie zawrócony przez funkcjonariuszy na granicę.

„W kontakcie z funkcjonariuszami Straży Granicznej skarżący, jak twierdzi, miał komunikować zamiar złożenia wniosku o udzielenie mu ochrony międzynarodowej na terytorium RP”, podało biuro RPO. Wobec braku reakcji SG rzecznik wnosi o stwierdzenie naruszenia prawa. Wymienia m.in. zapisy Konstytucji RP, dyrektywę unijną w sprawie procedur udzielania i cofania ochrony międzynarodowej, Kartę Praw Podstawowych UE czy tzw. konwencję genewską dotyczącą statusu uchodźców.

(PAP) / oprac. FA

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram