14 maja 2012

Zawartość talerza zdrożeje

(fot.mn-que)

Każdy, kto robi zakupy widzi, że ceny podstawowych artykułów spożywczych potrafią w krótkim czasie zwiększyć się o naprawdę solidny procent. Jest to zwłaszcza widoczne w dużych miastach, osobiście znam sklep mięsny, w którym ceny wzrosły w przeciągu ostatniego roku dwukrotnie.

 

Tymczasem, jak podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa, detaliczne ceny żywności mogą być pod koniec tego roku średnio o przynajmniej 4 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku 2011. Eksperci podają przyczyny: „Czynnikiem sprzyjającym wzrostowi cen żywności w II kwartale bieżącego roku będzie spodziewane wzmożenie popytu, związane z organizowaniem przez Polskę mistrzostw piłkarskich Euro 2012. Z tego względu sezonowy spadek cen żywności w 2012 może być mniejszy niż przed rokiem” – tak czytamy w opublikowanym ostatnio raporcie Instytutu na temat popytu na rynku żywności.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W opinii analityków, w końcu pierwszego półrocza 2012 r. ceny żywności mogą być o 4-5 procent wyższe niż w grudniu 2011 r. W IV kwartale 2012 r. prawdopodobnie będą one rosły dużo wolniej niż rok wcześniej z powodu mniejszego popytu wewnętrznego, mocniejszego złotego oraz spodziewanego słabszego wzrostu cen surowców rolnych na rynkach światowych.

 

Czy taka prognoza się spełni, w dużym stopniu zależy to od warunków pogodowych, ale także od tempa wzrostu gospodarki światowej, sytuacji finansowej w krajach strefy euro, która nie nastraja optymizmem, wreszcie kursu złotego oraz światowych cen surowców energetycznych – zaznacza Instytut. Niestety, pominąwszy euro, pogoda nas w tym ani ubiegłym roku nie rozpieszczała.

 

Autorzy raportu ostrzegają też niejako zabezpieczająco, iż „W przypadku zaostrzenia kryzysu zadłużeniowego i pogorszenia perspektyw wzrostu za granicą oraz znaczącego wzrostu awersji do ryzyka na światowych rynkach finansowych, możliwe jest osłabienie złotego i przyspieszenie dynamiki wzrostu cen żywności powyżej prognozowanego wskaźnika”.

 

Koniec końców eksperci przewidują, że w tym roku spadnie w Polsce konsumpcja żywności. Przede wszystkim dotyczy to produktów zbożowych, a także ziemniaków. A spodziewany spadek produkcji żywca wieprzowego spowoduje zmniejszenie spożycia wieprzowiny i tłuszczów zwierzęcych. Obniży się spożycie ryb i jaj. Mniej zjemy też wołowiny.

 

Możliwy jest natomiast niewielki wzrost konsumpcji tłuszczów roślinnych, rekompensujący spadek konsumpcji masła i pozostałych tłuszczów zwierzęcych. Zwiększy się konsumpcja mięsa drobiowego. Także wzrost produkcji mleka będzie sprzyjać wzrostowi spożycia nabiału. Wzrośnie spożycie cukru. Większa niż w 2011 r. będzie przypuszczalnie konsumpcja owoców i warzyw, tyle, że przy założeniu, iż tegoroczne zbiory nie będą mniejsze od ubiegłorocznych. A tego, niestety, nie da się przewidzieć nawet najbardziej naukowymi metodami.

 

 

Piotr Toboła

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 33 146 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram