3 kwietnia 2017

Zbrodnia dokładnie przemyślana i nieludzka. 77 lat temu rozpoczęto rzeź polskich oficerów w Katyniu

(Zdjęcie z ekshumacji ciał polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu w 1940, Katyń 1943. źródło: Wikimedia Commons)

77 lat temu NKWD przystąpiło do likwidacji obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. 3 kwietnia to symboliczna data rozpoczęcia zbrodni katyńskiej w wyniku której Sowieci zamordowali strzałem w tył głowy 14 587 jeńców oraz około 7,3 tys. Polaków przetrzymywanych w więzieniach na obszarze przedwojennych terenów Rzeczypospolitej.

 

W wyniku ataku ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku do niewoli trafiło około 250 tysięcy polskich jeńców. Wśród nich znajdowało się kilkanaście tysięcy oficerów. W październiku 1939 roku dygnitarze ZSRR podjęli decyzję dotyczącą utworzenia dwóch obozów oficerskich w Kozielsku i Starobielsku oraz obozu przeznaczonego dla funkcjonariuszy policji, KOP i więziennictwa w Ostaszkowie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według oficjalnych danych na przełomie lutego i marca 1940 roku w Ostaszkowie więziono 6192 osoby, zaś w Kozielsku i Starobielsku 8376 osób. Wśród więźniów znajdowała się liczna grupa oficerów rezerwy, składająca się z ludzie reprezentujących polską inteligencję: lekarzy, prawników, nauczycieli, inżynierów, naukowców, urzędników, działaczy politycznych etc. Liczną grupę stanowili kapelani i księża katoliccy.

 

5 marca 1940 roku Biuro Polityczne KC WKP w Moskwie podjęło decyzję o eksterminacji więźniów. W piśmie skierowanym przez Ławrientija Berię, ludowego komisarza spraw wewnętrznych, do Stalina można przeczytać, że „Polacy są zatwardziałymi, nierokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej” i dlatego należy rozwiązać ten problem w trybie specjalnym „z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary – rozstrzelania”. W swoim liście Beria podkreślił, że „sprawy należy rozpatrzyć bez wzywania aresztowanych i bez przedstawiania zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia”.

 

Propozycje ludowego komisarza zostały zaakceptowane. W efekcie 3 kwietnia NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a 5 kwietnia obozów w Starobielsku i Ostaszkowie.

 

4404 więźniów z Kobielska zamordowano w Katyniu strzałami w tył głowy. 3896 Polaków zamordowano w pomieszczeniach NKWD w Charkowie. 6287 jeńców z Ostaszkowa rozstrzelano w Kalininie w gmachu NKWD. Zamordowano łącznie 14587 osób.

 

5 marca 1940 roku zapadł również wyrok na około 7,3 tys. Polaków więzionych na terenach włączonych do ZSRR. W więzieniach na Ukrainie rozstrzelano 3405 osób, a na Białorusi 3880 osób. Wielu z nich reprezentowało polską inteligencję, czyli „element społecznie niebezpieczny” z punktu widzenia władz sowieckich.

 

Do dziś nie jest znana pełna lista Polaków zamordowanych przez NKWD strzałem w tył głowy w katyńskim lesie, ani miejsca pochówku wielu spośród nich.

 

Źródło: wikipedia.pl. gosc.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 297 230 zł cel: 300 000 zł
99%
wybierz kwotę:
Wspieram