18 marca 2017

Rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego wydali wspólne stanowisko ws. słów ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, który zdecydowanie potępił fakt odwołania spotkań z udziałem amerykańskiej prawnik Rebecci Kiessling. Minister zwracał uwagę, że celem Uniwersytetów jest dążenie do prawdy. Zdaniem rektorów, władze uczelni są zobowiązane do odróżnienia „działalności jawnie lobbystycznej od debaty akademickiej”.

Władze obu uczelni odniosły się do stanowiska ministra Jarosława Gowina, który zdecydowanie potępił fakt odwołania spotkań z udziałem amerykańskiej działaczki pro-life mec. Rebecci Kiessling. „Misją uniwersytetu jest dążenie do prawdy. Droga zaś do niej to dialog, ścieranie się przeciwstawnych, racjonalnie uzasadnionych stanowisk, szacunek dla wolności myśli i pluralizmu. Z przykrością muszę stwierdzić, że decyzję władz wspomnianych uniwersytetów odbieram jako zaprzeczenie tych wartości” – pisał minister w swoim zdecydowanym oświadczeniu, które spotkało się z odpowiedzią rektorów.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak podkreślają rektorzy prof. Marcin Pałys oraz prof. Wojciech Nowak, minister Gowin miał nie znać motywów przybycia amerykańskiej prawnik do Polski. Naukowcy zwracają uwagę, że Rebecca Kiessling nie została zaproszona przez uczelnie, a przez Instytut Ordo Iuris po to aby, jak sugerują, „swoimi wystąpieniami wesprzeć ten Instytut w dążeniach do wykreślenia z ustawy uchwalonej w 1993 roku możliwości legalnego przerwania ciąży w przypadku, gdy jest ona wynikiem gwałtu.”.

W stanowisku rektorów UJ i UW możemy także znaleźć informację o tym, że w ich opinii wykłady mec. Rebecci Kiessling są działalnością „jawnie lobbystyczną”. „W środowisku akademickim musimy odróżniać działalność jawnie lobbystyczną służącą zmianie ustawodawstwa od debaty akademickiej, której fundamentami są krytyczne rozważania i wymiana poglądów. (…) Oddzielamy oparte o naukową metodę ścieranie się stanowisk od nieakceptowalnej w murach uczelni propagandy” – czytamy w oświadczeniu władz uczelni.

Co ciekawe, rektorzy odnieśli się również do opinii ministra Jarosława Gowina dotyczącej udostępniania przestrzeni akademickiej na promocję treści uderzających w wartości ogólnoludzkie. „Nie możemy nie odnieść się również do fragmentu stanowiska, w którym Pan Premier daje do zrozumienia, że nasze Uniwersytety były w przeszłości miejscami wydarzeń „przekraczających najbardziej elementarne tabu zachodniej cywilizacji, a w istocie uderzających w ogólnoludzkie wartości”. Uznajemy ten osąd za bardziej publicystyczny niż merytoryczny, a nade wszystko – nieuzasadniony” – piszą rektorzy UJ i UW.

Uniwersytet Warszawski przyjazny środowiskom LGBT

Warto przypomnieć, że Uniwersytet Warszawski wielokrotnie był miejscem, w którym organizowano spotkania i wykłady poświęcone homoseksualnemu stylowi życia, ideom gender oraz LGBT. Jednym z szokujących wydarzeń była inicjatywa organizacji Queer UW polegająca na przeprowadzeniu tęczowych dni adaptacyjnych dla studentów homoseksualnych. W ramach spotkań, organizatorzy zapewniali spacer po Warszawie, podczas którego mieli opowiadać o miejscach związanych z ruchem LGBT. Wśród nich inicjatorzy dni z Queer UW, obiecali także wskazanie lokalizacji klubów homoseksualnych.

Queer UW było także organizatorem tzw. „Porno dnia na UW”. W ramach przedsięwzięcia przewidziano wówczas dla studentów wysłuchanie seminarium naukowego, obejrzenia filmów, uczestniczenie w warsztatach „zrób to sam”, a także nagie przedstawienie (performance). Spotkanie było reklamowane plakatami przedstawiającymi dwie nagie kobiety. Ostatecznie jak zapewniły władze, spotkanie nie odbyło się w murach uczelni. Homoseksualna organizacja może „pochwalić się” także przygotowaniem m.in. pokazu filmu „L.I.E” przedstawiającego w pozytywny sposób zjawisko pedofilii, promocję książki pt. „Strategie queer – od teorii do praktyki”, współorganizowanie Tygodnia Równości na Ursynowie, współtworzenie Raportu Studenckiego traktującego o rzekomej dyskryminacji na Uniwersytecie osób homo – i transseksualnych, a także pokaz filmu „Kody Genderu” oraz spotkanie pt. „Marginesy seksualności w centrum działalności”.

 

 

Źródło: uw.edu.pl, PCh24.pl

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram