14 czerwca 2024

Zełenski bryluje na G7. Ukraina podpisała „historyczną” umowę z USA i porozumienie z Japonią

(fot. EPA/ETTORE FERRARI / PAP)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek we włoskiej Apulii po spotkaniu z przywódcą USA Joe Bidenem, że podpisanie przez nich dwustronnej umowy o bezpieczeństwie to „historyczny dzień” i „historyczne porozumienie”. Zełenski jest gościem odbywającego się tam szczytu G7.

Na wspólnej konferencji prasowej z Bidenem w miejscowości Fasano Zełenski mówił, że celem porozumienia jest zagwarantowanie pokoju, a korzyści z niego „rozszerzą się na cały świat, bo wojna Rosji przeciwko Ukrainie to globalne zagrożenie”.

Bardzo dziękuję panu za przywództwo, które szczególnie odzwierciedla to porozumienie – dodał ukraiński prezydent, zwracając się do Bidena. Zapewnił przy tym: Jestem wdzięczny wszystkim Amerykanom.Dziękuję każdemu Amerykaninowi za to, że nie zdradza idei wolności – dodał.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak przekonywał Zełenski, „ta cała współpraca skierowana jest na zwycięstwo”. – To porozumienie określa wsparcie Stanów Zjednoczonych do czasu zwycięstwa Ukrainy w tej wojnie – mówił.

Prezydent Ukrainy wyraził wdzięczność za podjętą na G7 decyzję o grabieży na rzecz Ukrainy 50 mld dolarów z „zamrożonych” rosyjskich aktywów.

Mówiąc o wsparciu Zachodu dla Ukrainy Zełenski oświadczył: Nasze wartości są ich wartościami, nasz głos jest ich głosem. – Musimy czuwać nad integralnością demokratycznego świata – oświadczył.

Biden i Zełenski wyszli z konferencji, obejmując się.

Podczas tego samego szczytu podpisano również umowę pomiędzy Ukrainą a Japonią, przewidującą „długoterminowe” wsparcie w walce z Rosją. Jak poinformował japoński rząd, umowa jest ważna na 10 lat i przewiduje, że Japonia będzie udzielać wsparcia Ukrainie w zakresie bezpieczeństwa i obrony, między innymi poprzez dostarczanie „nieśmiercionośnego sprzętu i materiałów” oraz „leczenie rannych ukraińskich żołnierzy”.

W umowie Japonia zobowiązuje się także do „aktywnego przyczyniania się do ożywienia gospodarczego Ukrainy i modernizacji przemysłu”, podczas gdy Ukraina zapewnia o „kontynuowaniu ambitnej ścieżki reform” w obszarach takich jak system sądowniczy i działania antykorupcyjne.

Wcześniej podobne dwustronne porozumienia podpisało z Ukrainą 15 innych państw, w tym m.in. Wielka Brytania, Francja i Niemcy, zgodnie z postanowieniami z ubiegłorocznego szczytu NATO w Wilnie. Do zawarcia takich układów w Wilnie zobowiązały się wszystkie państwa G7 oraz 25 innych krajów, w tym Polska.

Źródło: PAP

pap logo

Orban ogłosił: Węgry nie będą blokować decyzji NATO ws. Ukrainy

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(35)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 174 985 zł cel: 300 000 zł
58%
wybierz kwotę:
Wspieram