26 czerwca 2013

Związki zawodowe wyszły z obrad Komisji Trójstronnej i zawiesiły udział w jej pracach. Związkowcy domagają się ustąpienia ze stanowiska przewodniczącego Komisji, ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz jego dymisji z funkcji ministra pracy. NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych po zerwaniu obrad Komisji Trójstronnej powołały ogólnopolski komitet protestacyjno-strajkowy.

 

Związkowcy domagają się wycofania z prac legislacyjnych zmian w Kodeksie pracy, które zakładają uelastycznienie czasu pracy m.in. poprzez wydłużenie okresów rozliczeniowych pracy z czterech miesięcy do roku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na sali zostali ci, którzy będą prowadzić dialog dwustronny, którzy już dawno, powiem brzydko, uszyli koalicję rządu i pracodawcy i wszystko robią przeciwko stronie związkowej, czyli pracowniczej. My nie mamy zamiaru dłużej tego dialogu dwustronnego wspierać. Mają teraz wolną rękę i niech sobie robią co chcą – mówił po wyjściu z sali obrad szef „Solidarności” Piotr Duda.

 

Komentując sytuację premier Donald Tusk, który przybył na posiedzenie plenarne Komisji Trójstronnej, powiedział: – Dialog nie polega na tym, że związki każą, a rząd, parlament, pracodawcy wykonują polecenia. Zdaniem premiera, związkowcy wygłosili na posiedzeniu komisji komunikat, że nie widzą sensu, aby prowadzić dialog, mimo że spotkania Komisji, według Tuska, potwierdzały, że ma on sens. – Płaca minimalna została podwyższona, najwyraźniej to właśnie przestraszyło związkowców, bo nie daje pola do prawdziwej, uzasadnionej konfrontacji – powiedział Tusk.

 

Najbliższe spotkanie sztabów protestacyjnych zaplanowano na 4 lipca, a 11 lipca spotkają się prezydia trzech central związkowych i wtedy zapadną decyzje dotyczące planowanych na wrzesień strajków i protestów.

 

Podczas plenarnego posiedzenia Komisji Trójstronnej jej członkowie mieli zapoznać się z założeniami przyszłorocznego budżetu, wskaźnikami wzrostu wynagrodzeń, emerytur i rent oraz minimalnego wynagrodzenia w 2014 r. Rząd, pracodawcy i związki zawodowe miały też omówić bieżącą sytuację społeczno-gospodarczą kraju.

 

Źródło: polskieradio.pl, rp.pl

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 149 165 zł cel: 300 000 zł
50%
wybierz kwotę:
Wspieram