Z aksjologicznego punktu widzenia najnowszy projekt ustawy na temat przekazywania życia i prokreacji zwłaszcza prokreacji technicyzowanej, m.in.: in vitro, jest nie do przyjęcia – podkreślił Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. Ponadto Zespół zaznaczył, iż w tej kwestii „nie było i nie ma żadnego kompromisu sfery rządowej i stanowiska Episkopatu wyrażającego nauczanie Kościoła”.
Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP uważa ten projekt za technicznie najlepszy z tych, które dotychczas były przygotowywane. Trzeba jednaj zwrócić uwagę, że jest on tak sformułowany, iż w momentach zasadniczych brakuje jasnych i precyzyjnych sformułowań – powiedział bp Józef Wróbel, członek Zespołu. Dodał przy tym, że zdaniem Zespołu jest to fakt zamierzony przez ustawodawcę pozwalający w przyszłości na różną interpretację w zależności od intencji tego, kto będzie rozstrzygał daną kwestię. Należy do nich „wyraźny charakter eugeniczny ustawy i selekcji ludzkich istnień, czy też dostępność do proponowanej techniki rozrodu”.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych z punktu widzenia aksjologicznego, czyli wartości uniwersalnych, a nie religijnych jakimi jest między innymi szacunek do drugiego człowieka we wszystkich fazach jego istnienia, rządowy projekt ustawy jest absolutnie nie do przyjęcia. – Tutaj stanowisko naszego Zespołu, mówi ekspert, jest jednoznaczne. Jeżeli któryś z polityków, czy parlamentarzystów chciałby na ten projekt spojrzeć z perspektywy nr. 73-ego „Evangelium Vitae” – Encykliki Jana Pawła II – mówiącego, że w pewnych sytuacjach można dokonać wyboru między gorszym i lepszym projektem, to jednak w tym wypadku nie wchodzi on w grę. Projekt rządowy jest do tego stopnia liberalny, że kto odnosi się do wartości uniwersalnych, w swoich decyzjach parlamentarnych czy w nich współuczestniczy, tego projektu poprzeć nie może – zaznaczył bp Wróbel.
Obrady, którym przewodniczył abp Henryk Hoser, odbyły się w siedzibie kurii warszawsko-praskiej.
Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych został powołany przez Episkopat Polski 18 czerwca 2008 roku. Przewodniczącym zespołu jest abp Henryk Hoser.
Źródło: KAI