Archiwum MSW Gruzji przekazało IPN ponad 10,5 tys. dokumentów dotyczących losów Polaków żyjących w ZSRR w latach 20. i 30. Są wśród nich protokoły tzw. Trójek z wyrokami skazującymi Polaków na karę śmierci.
„Przedmiotem szczególnego zainteresowania IPN są dokumenty dotyczące komunistycznych represji wobec Polaków w latach 20. i 30. XX wieku, niemieckich zbrodni podczas II wojny światowej oraz powojennego terroru związanego między innymi z funkcjonowaniem obozu filtracyjnego dla żołnierzy AK z terenu Wileńszczyzny w Kutaisi w Gruzińskiej SRR” – podkreślił dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak poinformował dr Leśkiewicz „szczególnie ważne są dla nas materiały dowodzące represji stosowanych przez NKWD wobec osób narodowości polskiej w ramach tzw. Operacji Polskiej”. Jej ofiary zostały zamordowane tylko dla tego, że były Polakami.
Współpraca IPN z Gruzinami opiera się na podpisanej w 2013 r. przez prezesa IPN Łukasza Kamińskiego i prorektora Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji Pridona Diasamidze umowie o wzajemnej współpracy archiwalnej.
Źródło: niezalezna.pl
luk