Tuż przed rozpoczęciem Synodu o Synodalności na plac Świętego Piotra przybędą chrześcijanie, by modlić się za uczestników obrad. Nie będą to jednak wyłącznie wierni katolicy. Pod przewodnictwem ekumenicznej wspólnoty Taizé przed bazylikę watykańską wybiorą się również przedstawiciele protestanckich odłamów. Do uczestnictwa w wydarzeniu namawia sam papież Franciszek. Jak relacjonował przełożony Taizé, anglikański duchowny tytułujący się jako „Brat Matthew”, Ojciec Święty zechciał, by tego rodzaju spotkanie objęło modlitwą wewnętrzne wydarzenie Kościoła Katolickiego.
– Naprawdę mam nadzieję, że będzie to zgromadzenie całego „Ludu Bożego”. Oczywiście nie możemy mieć wszystkich na placu Świętego Piotra, ale w wydarzeniu wezmą udział ludzie reprezentujący różne drogi życia w świecie chrześcijańskim. Ale być może będą też tacy, którzy usłyszą, co się dzieje, i zostaną wciągnięci w tego ducha modlitwy oraz odkryją, że mogą być częścią „Ludu Bożego”. Jest coś bardzo misyjnego w tym modlitewnym czuwaniu, w tym, że zaprasza się wszystkich do przyjścia i wzięcia udziału – komentował podczas rozmowy z Radiem Watykańskim anglikanin.
Wesprzyj nas już teraz!
– Modlitwy są też organizowane m.in. w Australii, Kenii, Ugandzie, Japonii, Tajlandii, Stanach Zjednoczonych, Chile, Argentynie… To dla nas wielka radość, że ludzie na całym świecie przyjmują zaproszenie i chcą otoczyć synod tą siecią modlitwy – dodał „Brat Matthew”.
Organizowane pod hasłem together (ang. „razem”) ekumeniczne spotkanie w intencji synodu rozpocznie się w sobotę 30 września. Jak donosi portal Vatican News, o godzinie 17:00 nabożeństwo otworzy dziękczynienie „za dary jedności, drogi synodalnej, pokoju, stworzenia oraz dar drugiego”. W dalszej części uczestnicy będą słuchać fragmentów Pisma Świętego, wezmą też udział w uwielbieniu, śpiewie kanonów Taizé oraz modlitwie wstawienniczej.
– Bardzo naszą wspólnotę poruszyło, że papież Franciszek skierował zaproszenie do chrześcijan wszystkich wyznań i chciał zgromadzenia całego „Ludu Bożego”, aby modlić się za wydarzenie zachodzące wewnątrz Kościoła katolickiego – mówi Radiu Watykańskiemu „brat Matthew”, lider wspólnoty Taizé. Do uczestnictwa w wydarzeniu papież Franciszek zachęcał podczas poniedziałkowej modlitwy Anioł Pański.
Niepokoją słowa o „Ludzie Bożym”, wyraźnie odnoszone przez przedstawiciela odłamowego ruchu do panchrześcijańskiej mieszaniny wyznań. Tymczasem wspólnotą powołaną przez Chrystusa jako Jego Mistyczne Ciało jest wyłącznie Kościół Katolicki. Protestanckie denominacje powstały natomiast wskutek schizmy i herezji.
Założycielem wspólnoty w Taizé był protestancki duchowny, szwajcar Roger Schütz. Wywołał on skandal w 2005 roku, kiedy podczas Mszy Świętej towarzyszącej pogrzebowi Jana Pawła II przyjął Komunię, mimo że nigdy nie dokonał katolickiej konwersji.
Źródła: vaticannews.va, PCh24.pl
FA
Ekumeniczna wspólnota w Taizé? A jednak Kościół potępił „panchrześcijaństwo” jako zło