26 kwietnia 2022

Zgromadzenie Ogólne ONZ obraduje we wtorek nad rezolucją, która automatycznie nakaże debatę na forum Zgromadzenia za każdym razem, kiedy jeden ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa użyje swojego weta. Rezolucja ma na celu wywarcie nacisku na ograniczenie wykorzystywania weta m.in. przez Rosję.

Do rezolucji zgłoszonej przez Liechtenstein dołączyło w charakterze współautorów 76 państw, w tym Polska i USA. Rezolucja była też przedmiotem rozmów w Nowym Jorku między szefami dyplomacji Polski i Liechtensteinu.

Przyjęcie dokumentu będzie oznaczać, że po każdym użyciu weta przez jednego ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (w tym gronie są: Rosja, USA, Chiny, Wielka Brytania, Francja – przyp. red.) w ciągu 10 dni przedmiot decyzji trafi pod obrady Zgromadzenia Ogólnego. Wówczas państwo będzie mogło wyjaśnić swój głos, a pozostałe kraje wyrazić swoją opinię na jego temat. Nie oznacza to jednak obejścia weta.

Wesprzyj nas już teraz!

Rezolucja zyskała poparcie w kontekście blokowania przez Rosję rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy. Rosja, a wcześniej ZSRR najczęściej korzystały z prawa weta, blokując w ten sposób 120 rezolucji. USA użyło tego uprawnienia 82 razy, w większości w inicjatywach dotyczących Izraela.

„To nie oznacza prawa do przełamania weta w Radzie przez Zgromadzenie, ale z pewnością zwiększy przejrzystość procesu decyzyjnego i nacisk polityczny na kraj wetujący, a tym samym uczyni system ONZ bardziej demokratycznym; mam nadzieję, że uzyskamy większość dla tej propozycji!” – napisał przed głosowaniem ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

pap logo

Źródło: PAP

WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram