7 października 2015

Zielona Góra: drugie dziecko w Oknie Życie. Chłopczyk ma kilka dni

(fot. ugaldew / freeimages.com)

W Oknie Życia przy klasztorze sióstr elżbietanek w Zielonej Górze znaleziono 6 października kilkudniowego chłopca. Jest to drugie pozostawione tam anonimowo dziecko od momentu powstania Okna Życia.

 

Dziecko po oględzinach pogotowia trafiło do szpitala, gdzie trwają jego badania. Jesteśmy w trakcie okresowej procedury, która następuje po pozostawieniu dziecka w Oknie Życia – wyjaśnia Anna Maria Fedurek, rzecznik diecezjalnej Caritas. Dodaje, że zgodnie z prawem matka dziecka ma obecnie 6 tygodni na zmianę decyzji i odebranie chłopczyka. Jeśli jednak nie zdecyduje się na wychowywanie dziecka, trafi ono do adopcji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dziecko ma dopiero kilka dni. – Przeszedł rutynowe badania, jego stan jest bardzo dobry. Dziecko jest czyste i zadbane – zapewnia Elżbieta Grodzicka, rzecznik zielonogórskiego szpitala. Czas trwania procedury przekazania dziecka do adopcji zależy od sądu i ośrodka adopcyjnego. Jak pokazuje praktyka, instytucje te ze względu na dobro dziecka starają się skrócić ten czas do koniecznego minimum. – Ośrodek adopcyjny natychmiast powiadamia o tym sąd, występując równocześnie z dwiema prośbami: o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka oraz o nadanie dziecku tożsamości, czyli imienia i nazwiska – tłumaczy rzecznik.

 

Odpowiadając na prośbę ośrodka, sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowia rodzinnego. O szybkości działania sądu świadczy fakt, że decyzja taka w innych ośrodkach w Polsce była wydawana nawet tego samego dnia, w którym do sądu wpłynęło pismo. Powyższa decyzja sądu zapewnia dziecku opiekę po wyjściu ze szpitala – tłumaczy rzeczniczka szpitala, do którego trafił chłopczyk.

 

Okno Życia w Zielonej Górze powstało sześć lat temu, aby zwrócić uwagę na problem dzieci porzucanych na ulicy lub na śmietnikach. – Życie jest wartością fundamentalną i jego obrona ma pierwszeństwo przed innymi prawami. W Oknach Życia ratuje się istnienie niewinnych istot zapewniając im natychmiastową opiekę medyczną i socjalną, a następnie miłość rodzicielską – podkreśla ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

 

Okno Życia otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. W środku stoi łóżeczko, w którym można pozostawić niemowlę. Po otwarciu drzwiczek uruchamia się alarm, który wzywa mieszkające w domu siostry. Obecnie w Polsce istnieją 53 takie miejsca. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej działają dwa Okna Życia: w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.

 

KAI

mat

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 840 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram