Podświetlając światłem ledowym bazylikę i grobowiec św. Franciszka, wykorzystując panele fotowoltaiczne, termoizolację, a także broszury i zestawy dla pielgrzymów, franciszkańscy zakonnicy rozpoczęli „zieloną rewolucję” w Asyżu – donosi „Vatican Insider”.
Z ziemi świętego „Brata słońca i księżyca”, którą każdego roku odwiedza około 6 milionów turystów, rozchodzi się silny przekaz ekologiczny – dodaje redakcja „VI”.
Wesprzyj nas już teraz!
Zakon franciszkanów, zachęcony wskazaniami papieża Franciszka, autora pierwszej w historii encykliki ekologicznej Laudato Si, opracował serię pro-środowiskowych porozumień z włoskim ministerstwem ochrony środowiska, na czele którego stoi Gian Luca Galletti oraz Arpą (Regionalną Agencją Ochrony Środowiska), pod przewodnictwem Waltera Ganapiniego.
Encyklika Laudato Si, opublikowana w czerwcu 2015 r., na kilka miesięcy przed konferencją w sprawie rzekomych zmian klimatycznych w Paryżu, zainicjowała szeroką kampanię na rzecz opieki nad naszym „wspólnym domem”. Asyż i wspólnota franciszkańska, obejmująca 70 zgromadzeń w 21 krajach, jest symbolem tej propagandowej rewolucji ekologicznej, mającej docelowo tak naprawdę przynieść globalną transformację ekonomiczną, polityczną i społeczną, przygotowaną przez światową finansjerę.
Oto niektóre z proponowanych i wdrażanych przez franciszkanów rozwiązań ekologicznych. Przede wszystkim franciszkanie aktywnie odwiedzają szkoły, prezentując postać św. Franciszka jako ekologa. Wydali broszurę zatytułowaną „Matka Ziemia”, która zostanie włączona do czasopisma „San Francesco Patrono d’Italia”, z hasłem „Miłuję środowisko jak siebie samego”. Ich celem jest pokazanie uczniom wszystkich „dobrych wzorców do podejmowania konkretnych wyborów na rzecz środowiska na co dzień”. Bracia wydadzą także komiks na ten temat.
Co więcej, zakonnicy ogłosili wdrożenie „zrównoważonego zarządzania zabytkami”, poprzez wymianę oświetlenia na ledy w całym kompleksie w Asyżu, w tym w kościele górnym i dolnym oraz przy grobie świętego Franciszka.
Zakonnicy wprowadzili sortownie odpadów, w celu wydzielenia surowców nadających się do recyklingu. By zwiększyć efektywność energetyczną i udział energii odnawialnej w budynkach, zakładają panele fotowoltaiczne, a w porozumieniu z władzami lokalnymi budują nową ciepłownię w Asyżu.
Planują również ulepszyć izolację cieplną budynków. Cokolwiek robią – jak podkreślają – starają się ograniczyć do minimum wpływ na środowisko.
Zakon będzie promować „dobre praktyki” w swoich materiałach i broszurach oferowanych pielgrzymom, by zwiększyć ich „świadomość” na temat konieczności ochrony środowiska.
Według ojca Mauro Gambetti, opiekuna zakonu w Asyżu, projekt „miłości do środowiska” przyniesie „zyski”, takie jak „redukcję kosztów i zwrot z inwestycji”. – Wykorzystanie rozwiązań w celu oszczędzania energii to najlepsza inwestycja – wyjaśnia i dodaje, że „zyskają też szczęście, bo będą świadomi, że mniej zniszczyli”. – Ponadto będziemy zyskiwać na spójności, ponieważ będziemy żyć coraz bardziej w pełni z tym, w co wierzymy. Wreszcie osiągniemy pokój i harmonię pośród samych siebie i żyjąc w zgodzie ze środowiskiem – tłumaczy.
Ojciec Gambetti poinformował także, że bracia z Asyżu przystąpili do „katolickiego programu na rzecz deinwestycji w paliwa kopalne” i podali do publicznej wiadomości swoją opinię: „rozpoczęliśmy proces mający na celu zakończenie dominacji paliw kopalnych na globalnym rynku energii”.
Program zobowiązuje do zahamowania globalnej emisji „gazów cieplarnianych” do 2020 r.
Źródło: lastampa.it
AS