19 maja 2021

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska wzmacnia działania promotorów Agendy 2030 i porozumienia paryskiego w sprawie klimatu. Organizacja zainicjowała petycję internetową, wzywającą do przyjęcia przez uczestników COP26 w listopadzie tego roku bardziej ambitnych celów klimatycznych.

 

Petycja thecatholicpetition.org uruchomiona została w poniedziałek w ramach Tygodnia Laudato Si, obchodzonego pomiędzy 16 a 26 maja na całym świecie.

Wesprzyj nas już teraz!

Christine Allen, szefowa CAFOD – katolickiej agencji pomocowej dla Anglii i Walii, podkreśliła podczas webinarium 17 maja, że obecny rok jest krytyczny dla przyjęcia przez państwa istotnych zobowiązań. Wezwała do wywierania presji na polityków na wszystkich poziomach.

W październiku ma odbyć się oenzetowska konferencja dotycząca bioróżnorodności, a w listopadzie – odroczona sesja w sprawie zmian klimatu (COP26).

„Przed tymi spotkaniami, jako katolicy, jesteśmy odpowiedzialni za zabranie głosu w imieniu najbardziej bezbronnych i orędowanie w ich imieniu. Musimy działać teraz” – głosi petycja zatytułowana „Zdrowa planeta, zdrowi ludzie”. Podpisani pod apelem wzywają „światowych przywódców do wspólnego rozwiązywania problemów związanych z klimatem i różnorodnością biologiczną” w sposób, który sprzyja równości, chroni prawa człowieka, zwłaszcza prawa ludów tubylczych i społeczności lokalnych.

Odwołując się do encykliki papieża Franciszka Laudato Si, autorzy petycji piszą, że wszyscy wraz z papieżem Franciszkiem modlą się, aby przywódcy polityczni na całym świecie, którzy „mają obowiązek podejmowania decyzji ratujących życie w tym krytycznym roku, wyprowadzili nas z kryzysu COVID-19 w kierunku sprawiedliwego, wspólnego domu dla całego życia, dla przyszłych pokoleń”.

Petycja apeluje do przywódców o „pilne potwierdzenie porozumienia paryskiego w sprawie ograniczenia ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza oraz nowego globalnego celu w zakresie przywrócenia różnorodności biologicznej, polegającej na ochronie gruntów i wód w 50 procentach oraz zrównoważonym gospodarowaniu pozostałą częścią lądu i wód, by zakończyć utratę różnorodności biologicznej”.

Wezwano wreszcie do „reformy systemu finansowego i umorzenia długów, by wszystkie kraje mogły ponownie uruchomić gospodarki, które będą działać na rzecz wszystkich ludzi i całej planety”.

Autorzy apelują o natychmiastowe odejście od paliw kopalnych oraz przekierowanie dotacji na „społecznie odpowiedzialne podejście do energii odnawialnej i rolnictwa ekologicznego”. Chcą, by liderzy państw przyjęli ambitniejsze krótkookresowe cele klimatyczne i znacznie szybciej przeprowadzali dekarbonizację gospodarki.

Dotychczas ani w Katowicach, ani w Madrycie podczas spotkań w sprawie klimatu nie udało się porozumieć odnośnie wprowadzenia globalnego, spekulacyjnego systemu handlu emisjami dwutlenku węgla. Podczas COP24 i COP25 uczestnicy apelowali o zwiększenie ambicji klimatycznych i przyspieszenie dekarbonizacji, czyli usuwania węgla, ropy oraz gazu z gospodarki światowej na rzecz OZE. Państwa, które podpisały w Paryżu porozumienie w sprawie klimatu w grudniu 2015 r. muszą się także porozumieć co do wysokości wpłat na Fundusz Klimatyczny, by przeznaczyć je dla krajów rozwijających się na „walkę ze zmianami klimatu”.

Porozumienie paryskie jest uzupełnieniem Agendy 2030. Wielokrotnie odwołuje się do jej celów i podkreśla ich niepodzielność. Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska skupia ponad 700 organizacji.

Źródła: cruxnow.com, thecatholicpetition.org, Twitter

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram