Chociaż liczba odwiedzających Ziemię Świętą drastycznie spadła od początku wojny w Strefie Gazy, w ubiegłym już 2023 roku odnotowaną rekordową liczbę odwiedzin miejsca Chrztu Pańskiego. Rok 2024 będzie jubileuszem 25-lecia królewskiej inicjatywy rozbudowy tego miejsca.
Czczone jako miejsce chrztu janowego Chrystusa Al-Maghtas na jordańskim brzegu rzeki Jordan, odwiedziło w 2023 roku 212 000 osób, więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Pomimo że od rozpoczęcia wojny w Strefie Gazy liczby odwiedzających drastycznie spadła, był to najlepszy rok od czasu otwarcia tego miejsca, poinformował arabskojęzyczny chrześcijański portal Abouna, cytując dyrektora generalnego tego miejsca, Rustoma Mkhjiana.
Wojna w Strefie Gazy miała również wpływ na turystykę w Jordanii, choć kraj ten pozostaje bezpiecznym celem podróży, powiedział dyrektor. W porównaniu do poprzedniego roku, liczba odwiedzających miejsce chrztu Pana Jezusa wzrosła o 36 procent. Według raportu, jedna trzecia odwiedzających pochodzi z Włoch i Francji. Największy odsetek pielgrzymów z krajów arabskich pochodził z Libanu, podczas gdy lokalni goście z Jordanii stanowili około sześciu procent liczby odwiedzających.
Wesprzyj nas już teraz!
Święto Chrztu Pańskiego, na które tradycyjnie w drugi piątek stycznia przybywają do Al-Maghtas tysiące pielgrzymów ze wszystkich części kraju, ma być w tym roku skromniejsze ze względu na szacunek dla ofiar wojny, poinformowały kręgi kościelne.
Według Katolickiego Centrum Medialnego w Ammanie, tradycja pielgrzymowania nad rzekę Jordan została przywrócona w Roku Jubileuszowym 2000. Miejsce to oferuje wycieczki z przewodnikiem dla odwiedzających od 2002 roku. W 2015 roku Al-Maghtas zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Od tego czasu lokalną infrastrukturę znacznie rozbudowano przy wsparciu jordańskiego króla Abdullaha II. Powstały też świątynie… niestety nie tylko chrześcijańskie. Na miejscu – zgodnie z synkretycznymi trendami – wzniesiono obiekty kultu fałszywych religii.
Planowana jest dalsza rozbudowa obiektu. W ramach projektu obliczanego na około 280 milionów euro, zagospodarowane ma zostać prawie 138 hektarów ziemi wokół miejsca czczonego jako miejsce chrztu Chrystusa. Celem jest poprawa usług dla przybywających tam pielgrzymów i turystów. W październiku 2020 roku powołano międzynarodową i międzywyznaniową radę doradczą, która ma nadzorować rozbudowę. To negatywny sygnał religijnego synkretyzmu. Członkiem gremium został m.in. buddyjski przywódca religijny Dalajlama.
KAI/oprac. FA
Islam, czyli wielki „reset” po Chrystusie. Dlaczego Kościół w Polsce obchodzi dzień tej religii?
Ekumenizm, judaizm, islam. Dlaczego wpadamy w pułapkę dialogizmu?