24 grudnia 2014

Ziemię Świętą odwiedzi ok. 70 tys. pielgrzymów. Uroczystościom przewodniczyć będzie abp Fouad Twal

(fot.Footballkickit, Creative Commons Attribution 3.0 via wikimedia commons)

Ziemia Święta oczekuje w trakcie obchodów świąt Bożego Narodzenia ponad 70 tys. pielgrzymów z całego świata. Do Betlejem w Autonomii Palestyńskiej przybyło wielu chrześcijan, aby w ciągu najbliższych dni wziąć udział w uroczystościach w mieście narodzenia Chrystusa.

 

Jak poinformowało izraelskie ministerstwo turystyki, ułatwiono dostęp do w dużej mierze zamkniętego miasta Betlejem i złagodzono kontrolę na punktach granicznych. Od południa w środę do czwartku między Jerozolimą a checkpointem w kierunku Betlejem uruchomiono bezpłatną linię autobusową. Na przejściu granicznym pracownicy ministerstwa witają gości i ofiarowują im bożonarodzeniowe upominki.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dzisiaj w Wigilię po południu na centralny plac w Betlejem, zwany Placem Żłóbka, przybędzie abp Fouad Twal. Łacińskiego patriarchę Jerozolimy powitają przedstawiciele władz miasta i instytucji katolickich, duchowieństwo oraz licznie zebrani mieszkańcy i pielgrzymi. Po ceremonii powitania, we franciszkańskim kościele św. Katarzyny odprawiane zostaną pierwsze nieszpory Narodzenia Pańskiego, a następnie odbędzie się procesja do Groty Narodzenia.

 

Pasterkę w przylegającym do Bazyliki Narodzenia kościele św. Katarzyny będzie wraz z liczną grupą księży celebrował abp Twal. Tradycyjnie wezmą w niej udział m. in. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wraz z delegacją rządową oraz władze miasta Betlejem. Po Eucharystii patriarcha przeniesie figurkę Dzieciątka Jezus i położy w Grocie Narodzenia, gdzie na miejsce narodzin Jezusa wskazuje czternastoramienna gwiazda z łacińską inskrypcją: „Hic de Virgine Maria Iesus Christus natus est – 1717” – „Tutaj narodził się z Maryi Dziewicy Jezus Chrystus – [i rok] – 1717”.

 

O północy w Grocie Narodzenia pasterkę odprawi z kolei wspólnota arabskich chrześcijan mieszkających w Betlejem. W nocy swoje własne msze pasterskie w grotach i na polach w okolicach Betlejem będą odprawiać wspólnoty chrześcijańskie z całego świata.

 

„Narodziny Jezusa są obietnicą miłosierdzia, miłości i pokoju dla wszystkich cierpiących” – napisał w swym orędziu na Boże Narodzenie abp Twal. Wszystkim wiernym w Ziemi Świętej, przybywającym tam pielgrzymom i przyjaciołom na całym świecie życzył, aby żyjąc nadzieją, którą niesie Dzieciątko Jezus, doświadczyli wesołych świąt i szczęśliwego, spokojnego Nowego Roku.

 

Po łacińskich świętach Bożego Narodzenia kolejny duży napływ turystów i pielgrzymów spodziewany jest na początku Nowego Roku, gdy do Ziemi Świętej przybędą prawosławni, zwłaszcza z Rosji, Ukrainy i Rumunii na „swoje” obchody tych świąt. 6-7 stycznia – według kalendarza juliańskiego – liturgią wigilii Bożego Narodzenia rozpoczną swoje święta Kościoły tradycji wschodniej. Jako ostatni, będą świętowali Ormianie, którzy Boże Narodzenie obchodzą według własnego kalendarza, 19 stycznia.

 

KAI

mat

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 61 322 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram