Bohdan Urbankowski był autorem ponad 50 książek. W czasach PRL związany z antykomunistyczną opozycją. O jego śmierci poinformował Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Warto przypomnieć, że w 2014 Urbankowski został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. W 2016 prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 otrzymał od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2018 także Doroczną Nagrodę MKiDN im. Tomasza Merty Między literaturą a historią.
„Dziś na Wieczną Wartę odszedł dr Bohdan Urbankowski, poeta, literat, historyk, autor monografii poświęconych Piłsudskiemu, Mickiewiczowi, Herbertowi, Norwidowi. Był jednym z ostatnich romantyków, który doskonale rozumiał i opisywał Duszę Polską! Niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym!” – napisał na Twitterze Jan Kaprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Dziś na Wieczną Wartę odszedł dr Bohdan Urbankowski,poeta,literat,historyk, autor monografii poświęconych Piłsudskiemu, Mickiewiczowi, Herbertowi, Norwidowi. Był jednym z ostatnich romantyków, który doskonale rozumiał i opisywał Duszę Polską!Niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym! pic.twitter.com/9oqifbYyOe
Wesprzyj nas już teraz!
— Jan Kasprzyk (@JanKasprzyk) June 15, 2023
Życie i twórczość Zmarłego przypominał Instytut Pamięci Narodowej.
🏴 Dzisiaj w Warszawie zmarł Bohdan Jerzy Urbankowski, jeden z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych pisarzy polskich, laureat nagrody #IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”.
🔍 Biogram: https://t.co/PD25tYX8pF pic.twitter.com/jknQm8Y1Gl
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) June 15, 2023
Bohdan Jerzy Urbankowski urodził się 19 maja 1943 r. w Warszawie. Jest poetą, eseistą, dramaturgiem i filozofem. Ukończył studia filozoficzne i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1978 r. obronił doktorat poświęcony twórczości F. Dostojewskiego.
W latach 70. tworzył nurt Nowego Romantyzmu. Rozwinięciem „noworomantycznego” manifestu Bohdana Urbankowskiego było kilkanaście dramatów historycznych, książki filozoficzne, a także monografie najwybitniejszych Polaków: Mickiewicza, Piłsudskiego, Jana Pawła II i Zbigniewa Herberta. Związał się z antykomunistyczną opozycją w PRL. Jako redaktor współpracował z podziemnymi wydawnictwami tzw. drugiego obiegu. Był stypendystą Instytutu im. Piłsudskiego w Nowym Jorku oraz paryskiego Editions Dembinski. Po ogłoszeniu stanu wojennego usunięto go z Polskiego Radia. W stanie wojennym współorganizował i współredagował wydawnictwa podziemne, pisał w „Słowie Podziemnym”, „Przedświcie” (Łódź), „Tu Teraz”, oraz w podziemnych wydawnictwach KPN i „Solidarności”.
Od czasu studiów Urbankowski aż do 1989 r. był inwigilowany przez SB i z przyczyn politycznych wielokrotnie usuwany z uczelni, z telewizji, radia i kilku redakcji. Jednym z najważniejszych jego utworów jest „Czerwona msza czyli uśmiech Stalina”, w której Urbankowski zaprezentował wybrane życiorysy twórców polskiej kultury po 1945 r.
W latach 80. w Teatrze Płockim zorganizował pierwszą i jedyną scenę teatralną „Solidarności” w Polsce. Sztuki Urbankowskiego były blokowane bądź zdejmowane ze sceny. W 1992 r. był doradcą w rządzie premiera Olszewskiego ds. kultury, oświaty i wychowania przy MON. W 2016 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2022 r. – Medalem Komisji Edukacji Narodowej. (PAP)
Requiem aeternam dona ei, Domine, et lux perpetua
luceat ei in saecula saeculorum. Requiescat in pace, Amen.
Źródło: PAP/Niezalezna.pl
Czy Polska jest ci potrzebna? Będziesz dla niej „bohaterem”?
„Gniazdo polskie”. W poszukiwaniu polskiej tożsamości narodowej