Jean Madiran (ur. 1920) jest uważany za jednego z najważniejszy katolickich pisarzy i publicystów. Autor m. in. „Filozofii politycznej św. Tomasza”, „Herezji XX wieku”, „Praw człowieka bez Boga”, „Rewolucji kopernikańskiej w Kościele”.
Jean Madiran (wł. Arfel, używał także nazwiska Lagor) urodził się w roku 1920 w Libourne. Był wychowankiem Instytutu Katolickiego w Maslacq. Związany z Action Française, pracował jako sekretarz Charlesa Maurrasa. Po drugiej wojnie światowej osiadł w miejscowości Madiran, w roku 1948 opublikował pierwszą książkę, poświęconą myśli politycznej Akwinaty. Był założycielem miesięcznika „Itinéraires”, następnie współzałożycielem i redaktorem naczelnym tradycjonalistycznego dziennika „Présent”. Na łamach tych czasopism wiernie bronił katolickiej ortodoksji, za co spotykały go liczne ataki. Był benedyktyńskim tercjarzem, związanym przyjaźnią z opatem Le Barroux, o. Gérardem Calvetem.
Wesprzyj nas już teraz!
Pozostawił istotne osiągnięcia w zakresie filozofii i teorii politycznej. Pozostaje jednym z najbardziej przenikliwych krytyków demokracji, wskazywał na neopogański charakter francuskiej republiki. W swoim publicystycznym dorobku wiele miejsca poświęcił diagnozowaniu metod lewicy walczącej ze wszelkimi pozostałościami ładu i chrześcijańskiego porządku.
Zmarł 31 lipca.
R.I.P
źródło: lesalonbeige.blogs.com / caelumetterra.hautetfort.com
mat