Zmarł ks. Kan. Andrzej Kobiesa, kapłan archidiecezji krakowskiej, który przez ostanie 26 lat w niemieckim Dreźnie prowadził duszpasterstwo dla Polaków. Pogrzeb urodzonego w Bielsku-Białej księdza odbędzie się 18 grudnia o godz. 14.00 w kościele pw. Chrystusa Króla w bielskich Leszczynach. Także w Dreźnie planowana jest Msza żałobna za jego duszę. Odbędzie się ona w niedzielę 15 grudnia o godzinie 16.00 w katedrze Hofkirche.
Historia duszpasterstwo polskiego w diecezji Drezno-Miśnia we wschodnich Niemczech sięga końca lat 60. i początku 70. ub. wieku., kiedy w NRD pojawiła się duża liczba robotników i studentów z Polski. Dzięki inicjatywie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły i kard. Alfreda Bengscha z Berlina powstało duszpasterstwo w języku polskim dla przebywających tam robotników kontraktowych. Prowadzili je początkowo księża okazjonalnie przyjeżdżający z Polski.
Wesprzyj nas już teraz!
Stałe duszpasterstwo dla Polaków w diecezji Drezno-Miśnia zainaugurowali diakoni z Katowic – jeden w Karl-Marx-Stadt (dzisiaj Chemnitz), a drugi w Dreźnie. Po zjednoczeniu Niemiec kontynuowano pracę duszpasterską w nowych warunkach. W Dreźnie i Budziszynie oprócz Mszy św. ruszyła katechizacja oraz nauka języka polskiego, dając początek „Szkółce polonijnej”. Duszpasterstwo dotarło również do szpitali i więzień.
Jak pisał śp. ks. Kobiesa w książce „Duszpasterstwo polskojęzyczne w Niemczech 1945-2005”, od pewnego czasu duszpasterstwo coraz bardziej przypominało zwykłą parafię. „Praca na ziemi saksońskiej nie jest łatwa, ale przynosi owoce czego oznaką jest coraz większy udział naszych rodaków nie tylko w niedzielnych Mszach św., ale coraz większe zaangażowanie w życie duszpasterstwa. Z pomocą Bożą będziemy się starać pracę kontynuować i rozszerzać” – zapowiadał zmarły 6 grudnia br. w Dreźnie ksiądz.
Ks. Andrzej posługiwał w Dreźnie od 1987 roku. Urodził się 20 listopada 1952 r. w Bielsko-Białej. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1978 w Krakowie z rąk kard. Karola Wojtyły. Zanim trafił do Drezna był wikariuszem w Rudawie, Sieprawiu, Babicach i Krakowie-Nowej Hucie-Mistrzejowicach.
KAI
mat