25 października 2023

Zmarła dr Wanda Półtawska. Niezłomna w obronie życia i małżeństwa – miała prawie 102 lata

(fot. Marek Lapis / Forum)

W nocy z wtorku na środę w Krakowie zmarła Wanda Półtawska – doktor psychiatrii i jedna z najsłynniejszych w Polsce działaczek na rzecz obrony życia człowieka. 2 listopada skończyłaby 102 lata.

Przez kilkadziesiąt lat doktor Wanda Półtawska zajmowała się poradnictwem małżeńskim i rodzinnym. Wykładała w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Była zaprzyjaźniona z Janem Pawłem II, z którym współpracowała. W 2016 roku została odznaczona Orderem Orła Białego.

Przed II wojną światową działała w harcerstwie, podczas okupacji pełniła funkcję łączniczki. Aresztowana za działalność konspiracyjną, najpierw więziona na Zamku Lubelskim, potem została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie poddano ją pseudomedycznym eksperymentom. Cudem ocalała, a po wyzwoleniu uczestniczyła w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.

Wesprzyj nas już teraz!

Prowadziła badania „dzieci oświęcimskich” – ludzi, którzy jako dzieci trafili do obozów koncentracyjnych. Opracowała też metodę „psychoterapii obiektywizującej” opartą na uświadamianiu nieprzystosowanej młodzieży jej miejsca w rodzinie i społeczeństwie. Zajmowała się też, w oparciu o swe doświadczenia w poradnictwie, wpływem aborcji na psychikę kobiety oraz wpływem postawy antykoncepcyjnej na współżycie małżeńskie i rodzinne.

W latach 1952-1969 Wanda Półtawska pracowała jako adiunkt w krakowskiej Klinice Psychiatrycznej Akademii Medycznej, a w latach 1955-1997 wykładała medycynę pastoralną na Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). W 1967 roku utworzyła Instytut Teologii Rodziny przy PAT, którym z tytułem profesora kierowała przez 33 lata. Między 1964 a 1972 rokiem Wanda Półtawska była pracownikiem Poradni Wychowawczo-Leczniczej działającej przy Katedrze Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1981-1984 także wykładowcą w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

Kariera naukowa Wandy Półtawskiej opierała się również na prowadzeniu badań, między innymi nad „dziećmi oświęcimskimi”, czyli ludźmi, którzy w wieku dziecięcym przebywali w obozach koncentracyjnych. Po 1970 roku poświęciła się doradztwu z zakresu funkcjonowania małżeństwa i rodziny.

Prywatnie Wanda Półtawska przyjaźniła się z Karolem Wojtyłą. Świadczyć o tym może fakt, że papież wysyłał do Ojca Pio listy z prośbą o jej uzdrowienie, gdy w 1962 roku zmagała się z chorobą nowotworową.

Doktor Półtawska angażowała się w działania na rzecz obrony życia człowieka. W licznych publikacjach i wystąpieniach przywoływała wartości i zasady bioetyki wywodzące się z antropologii chrześcijańskiej. W 2014 roku opublikowała „Deklarację wiary”, podpisaną przez 4 tysiące lekarzy. Zajmowała się propagowaniem wartości małżeństwa i rodziny. Starała się przekazywać nauczanie papieża Jana Pawła II o świętości ludzkiej miłości. Organizowała i uaktywniała lekarzy w służbie życia i rodziny.

Autorka blisko 400 publikacji z zakresu psychiatrii, ochrony życia nienarodzonego, chorych i starszych, problematyki małżeństwa i rodziny. Wanda Półtawska została uhonorowana między innymi Medalem Polskiego Senatu i Krzyżem Komandorskim papieskiego Orderu świętego Grzegorza Wielkiego. Otrzymała doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Notre Dame Pontifical Catechetical Institute w Arlington w Virginii. Została też odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

Źródło: PolskieRadio24.pl, kul.pl, książki.wp.pl

 

Wanda Półtawska pyta „zamaskowanych”: Kto wierzy, że to chroni przed wirusami?

Dr Wanda Półtawska: namawianie do aborcji to „głupota inspirowana diabłem”

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram