Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła interwencję w sprawie próby zmiany nazwy warszawskiego Ronda Romana Dmowskiego. Rada Warszawy przyjęła wniosek o zmianę nazwy na Rondo Praw Kobiet. Jednak Prokuratura Okręgowa wszczęła postępowanie sprawdzające, ponieważ działania Rady Warszawy mogą być niekonstytucyjne.
Jak informuje portal wPolityce.pl, sprawą zmiany nazwy Ronda Romana Dmowskiego zainteresowała się Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Podjęto decyzję o wszczęciu postępowania mającego charakter udziału prokuratora w postępowaniu administracyjnym. Wstępna analiza wskazuje, że próba zmiany nazwy ronda może być niekonstytucyjna. Zdaniem Prokuratury Okręgowej, w procedurze zmiany nazwy ronda mogły wystąpić poważne zaniedbania formalne.
Jak wskazuje Prokuratura, zabrakło ważnych elementów dotyczących procedury zmiany nazwy. Inicjatorzy przedsięwzięcia nie podali bowiem powodów, dlaczego miałoby dojść do zmiany. Nie podano również żadnego uzasadnienia, dlaczego nowa nazwa miałaby brzmieć: Rondo Praw Kobiet. Istotne w tej sprawie jest to, że braki formalne mogą stanowić naruszenie art. 7 Konstytucji RP.
Wesprzyj nas już teraz!
Przypomnijmy, że do Rady Warszawy wpłynęła petycja środowisk lewicowych, w której domagano się zmiany nazwy jednego z najważniejszych miejsc komunikacyjnych w Warszawie. Znajdujące się w samym centrum miasta Rondo Romana Dmowskiego, jest miejscem, z którego każdego roku rozpoczyna się Marsz Niepodległości.
Do przyjęcia petycji wystarczyły głosy radnych Koalicji Obywatelskiej. Współtwórca polskiej niepodległości po okresie zaborów, wybitny działacz ruchu narodowego może ustąpić miejsca na mapach i tablicach „prawom kobiet” oznaczającym w lewicowym slangu przede wszystkim swobodę zabijania dzieci nienarodzonych.
W obronie nazwy Ronda Romana Dmowskiego można włączyć się podpisując specjalną petycję „Dmowski zostaje!”. Akcja została przygotowana przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej. Szczegóły na stronie: https://dmowskizostaje.pl
Źródło: wPolityce.pl, PCh24.pl
WMa