Zmiany personalne w Dykasterii Nauki Wiary mają na celu przeforsowanie progresywnego kierunku w nauce moralnej Kościoła – pisze włoski publicysta, Stefano Fontana.
Na łamach „La Nuova Bussola Quotidiana” Fontana odniósł się do powołania nowych doradców Dykasterii Nauki Wiary, którą od września 2023 roku kieruje kard. Victor Manuel Fernández. Listę 28 nazwisk Stolica Apostolska przedstawiła we wtorek 24 września. Jak zwraca uwagę Fontana, jest wśród nich wielu znanych progresistów.
Na pierwszym miejscu publicysta wymienia ks. Aristide Fumagallego, autora wielu książek poświęconych progresywnemu podejściu do teologii moralnej, zwłaszcza w obszarze seksualności – w tym homoseksualizmu. Uwagę zwraca także ks. Maurizio Chiodi, autor znanych tekstów wzywających do zmiany oceny stosowania antykoncepcji w małżeństwie oraz do nowej oceny aktów homoseksualnych. Autor wskazał również na postać Piera Davide Guenziego, który publikował razem z ks. Maurizio Chodim; Basilio Petrà, historyka, który publikował książki poświęcone rozważaniu odejścia od obowiązku celibatu czy moralności seksualnej; a także na przewodniczącego Papieskiej Akademii Teolgicznej, bp. Antonio Staglianò, znanego między innymi z prowadzenia dialogu ze środowiskami masońskimi.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak wskazał Fontana, nie należy sądzić, że konsultorzy Dykasterii nie mają większego znaczenia i tak naprawdę liczą się tylko członkowie tego urzędu. Bynajmniej; mają znaczenie – tak samo, jak na II Soborze Watykańskim ogromną rolę odegrali eksperci teologiczni, którzy nie byli wcale Ojcami Soborowymi.
Według publicysty kluczowe jest zrozumienie, że część konsultorów to raczej martwe dusze, ale z częścią naprawdę się rozmawia. „Nie ma wątpliwości, że w tej drugiej grupie znajdują się nominowani właśnie teologowie progresywni” – podsumował.
Źródło: lanuovabq.it
Pach