Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjęła we wtorek sprawozdanie w sprawie projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, dotyczącego edukacji domowej.
Nowela zakłada m.in. zniesienie obowiązku przypisania ucznia w edukacji domowej do szkoły w tym samym województwie, w którym mieszka uczeń i zniesienie wymogu uzyskiwania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej do uzyskania zgody na prowadzenie edukacji w domu.
Wesprzyj nas już teraz!
Projekt zakłada również zapisanie w ustawie wysokości subwencji dla dzieci spełniających obowiązek szkolny lub nauki poza szkołą oraz podwyższenie jej z 60 proc. do 80 proc. kwoty na jednego ucznia. Ponadto zmiany będą dotyczyć także uczniów zamieszkałych na stałe poza Polską. W ich przypadku wysokość kwoty subwencji oświatowej ma wynosić 15 proc. kwoty przeznaczonej na jednego ucznia.
Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski – jeden z autorów nowelizacji – poinformował także, że ma zapewnienie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, że w rozporządzeniu o podziale subwencji oświatowej, które będzie obowiązywało w 2022 roku, waga dla edukacji domowej zostanie podniesiona do 80 proc.
Źródło: naszdziennik.pl
TK