27 lipca 2022

Znaczący wzrost liczby ukraińskich studentów na Uniwersytecie Warszawskim

(fot. Pixabay)

Ponad 500 osób z Ukrainy przyjęto na studia w czasie nadal trwającej rekrutacji na Uniwersytecie Warszawskim. W poprzedniej rekrutacji – w roku akademickim 2021/2022 – na studia do tej uczelni dostało się ok. 240 kandydatów z Ukrainy. Wzrost wynika z wojny na terenie Ukrainy.

Rekrutacja przeznaczona dla obywateli polskich i ukraińskich, którzy przyjechali z Ukrainy po 23 lutego 2022 r., rozpoczęła się po 29 kwietnia.

W rekrutacji na rok akademicki 2022/2023 UW przygotował łącznie 2 437 dodatkowych miejsc wyłącznie dla kandydatów z Ukrainy (1507 miejsc dla osób rozpoczynających studia, 930 miejsc dla osób przenoszących się ze swoich uczelni). Miejsca dla kandydatów z Ukrainy zostały przygotowane poza pulą miejsc przewidzianych w zwykłym procesie rekrutacji – po to, by nie ograniczać szans pozostałych kandydatów na dostanie się na studia.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak przekazała PAP rzecznik prasowy UW Anna Modzelewska, według wstępnych wyników rekrutacji (stan na poniedziałek), kandydaci z Ukrainy dokonali łącznie 1 011 rejestracji na studia na UW, w tym 900 na studia I stopnia i jednolite magisterskie, 58 na studia II stopnia oraz 53 rejestracji w trybie kontynuacji studiów.

Przyjętych zostało 529 osób – 474 osoby na studia I stopnia i jednolite magisterskie, 19 osób na studia II stopnia oraz 36 osób kontynuujących studia. W niektórych jednostkach UW rekrutacja dla kandydatów z Ukrainy jeszcze trwa. Pełne wyniki będą znane pod koniec września – podała Modzelewska.

Rzecznik UW podała również, że w rekrutacji na poprzedni rok akademicki (2021/2022) najwięcej obcokrajowców przyjętych na studia pochodziło z Ukrainy – 243, Białorusi – 149, Chin – 82, Turcji – 58 i Nigerii – 50.

Wśród kierunków, na które kandydaci z Ukrainy dokonali najwięcej rejestracji, są stosunki międzynarodowe, stacjonarne, I stopnia (74), dziennikarstwo i medioznawstwo, stacjonarne, I stopnia (60), ukrainistyka z językiem angielskim, stacjonarne, I stopnia (55) i logistyka i administrowanie w mediach, stacjonarne, I stopnia (54).

Z kolei Uniwersytet SWPS przekazał PAP, że w czasie nadal trwającej rekrutacji na studia zgłosiło się ponad 11,6 tys. osób, w tym 487 kandydatek i kandydatów, którzy deklarują swoje pochodzenie jako ukraińskie. Według stanu na poniedziałek, w porównaniu z zeszłym rokiem, liczba kandydatów pochodzenia ukraińskiego wzrosła o 1/3. Kandydaci z Ukrainy byli przyjmowani na takich samych zasadach, jak pozostali. Obowiązywała ich lista rankingowa i dokumenty poświadczające wykształcenie średnie – wynika z informacji przekazanych przez biuro prasowe Uniwersytetu SWPS.

Szkoła Główna Handlowa (SGH) w Warszawie zapytana o liczbę przyjętych kandydatów z Ukrainy podała, że rekrutacja nadal trwa, dlatego nie jest w stanie podać danych na temat osób przyjętych.

Anna Domalewska z biura prasowego SGH przekazała PAP, że najliczniejsze grupy zagranicznych studentów pochodzą z Białorusi, Ukrainy, Indii, Nigerii, Turcji, Chin, Pakistanu, Azerbejdżanu, Rosji i Wietnamu.

Jeśli chodzi o zasady przyjęć obywateli ukraińskich, to nie zmieniły się one w porównaniu z ubiegłym rokiem. W tym roku zwolniliśmy kandydatów z Ukrainy (wszystkich) z opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł. Na mocy specustawy osoby uciekające przed wojną są objęte ochroną tymczasową i mogą studiować za darmo – pod warunkiem przejścia procesu rekrutacyjnego – poinformowała.

Studenci z Ukrainy stanowią od wielu lat najliczniejszą grupę studentów zagranicznych w Polsce. Jak wynika z raportów „Studenci zagraniczni w Polsce” przygotowywanych przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, w 2012 r. na polskich uczelniach kształciło się ich 6,3 tys., w roku akademickim 2013/14 – już ponad 15 tys., a w roku akademickim 2019/20 naukę w Polsce pobierało ponad 39 tys. Ukraińców. (PAP)

 

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram