Podczas konferencji „letniego Davos” w Chinach indyjsko-amerykański ekonomista Eswar Prasad zapowiedział zniknięcie tradycyjnego pieniądza na rzecz waluty cyfrowej. Stwierdził on, że ten proces ma lepsze i gorsze strony, jednak widzi zaletę CBDC na przykład także w możliwości utraty ważności po upłynięciu określonego okresu.
Eswar Prasad wykłada na Uniwersytecie Cornell, zaś w Brookings Institution szefuje katedrze ekonomii Nowego Wieku. 28 czerwca przemawiał w Tianjing na 14. dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego, tak zwanych „Letnim Davos”.
Wesprzyj nas już teraz!
– Jesteśmy u progu zniknięcia fizycznej waluty. Programowalne CBDC mogą nas zabrać w lepsze lub znacznie bardziej mroczne miejsce – ocenił.
– Jeśli myślisz o korzyściach płynących z cyfrowych pieniędzy, istnieją ogromne potencjalne zyski. Nie chodzi tylko o cyfrowe formy waluty cyfrowej; możesz mieć programowalność — jednostki waluty banku centralnego z datami wygaśnięcia – stwierdził profesor Prasad.
Ekonomista wyjaśniał, iż „chodzi sytuacje, w których ma się różne jednostki pieniądza banku centralnego o różnych cechach lub jeśli używa się pieniądza banku centralnego jako kanału dla polityki gospodarczej w bardzo ukierunkowany sposób lub szerzej dla polityki społecznej”.
– Mógłbyś mieć […] potencjalnie lepszy – lub niektórzy ludzie mogliby powiedzieć, bardziej mroczny świat – w którym rząd decyduje, że jednostki pieniądza banku centralnego można wykorzystać do zakupu niektórych rzeczy, ale innych już nie, jeśli uzna je za mniej pożądane, jak powiedzmy amunicji albo narkotyków, albo pornografii, albo czegoś w tym rodzaju. To bardzo potężne narzędzie pod względem korzystania z CBDC i myślę, że jest również niezwykle niebezpieczne dla banków centralnych – ocenił Prasad.
Jak przypomniał portal Monetarna.pl, w październiku ubiegłego roku kwestię tę podjął Bo Li, były wiceprezes Ludowego Banku Chin, a później zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. – CBDC może pozwolić agencjom rządowym i podmiotom z sektora prywatnego na programowanie czy zezwalanie na ukierunkowane funkcje polityki (tj. kupony konsumpcyjne). Poprzez programowanie CBDC, pieniądze mogą być precyzyjnie ukierunkowane na to, jakiego rodzaju dobra ludzie mogą posiadać i na jakie potrzeby te pieniądze mogą być użyte – wyjaśniał.
Źródło: Monetarna.pl
RoM
GADOWSKI, TELUK, KARPIEL i inni. ZAMACH NA GOTÓWKĘ [ZOBACZ FILM PCH24]