26 czerwca 2013

„New York Times” zauważył, że zsekularyzowaną Europę coraz bardziej dzieli konflikt o obecność chrześcijańskich symboli w sferze publicznej. Gazeta przypomniała zeszłoroczną kontrowersję związaną z żądaniem Komisji Europejskiej skierowanym do przedstawicieli Narodowego Banku Słowacji o usunięcie krzyża z emitowanych środków płatniczych.

W ub. roku KE zażądała, aby usunąć aureole i krzyże z projektu specjalnych okolicznościowych monet euro, które miały zostać wybite w związku z 1150 rocznicą pojawienia się chrześcijaństwa na Morawach. Projekt przewidywał umieszczenie na rewersie monet o nominale 2 euro postaci św. mnichów Cyryla i Metodego z aureolami i w ornatach ozdobionych krzyżami. Według Komisji krzyże i aureole „są sprzeczne z europejskimi zasadami, w szczególności z zasadą różnorodności”.

Wesprzyj nas już teraz!

Na zapędy KE ostro zareagował episkopat Słowacji. Abp Zwoleński powiedział m.in., że „jest w UE ruch, który chce całkowitej neutralności religijnej i nie może zaakceptować naszych chrześcijańskich tradycji”. Hierarcha ubolewał z powodu narastającej fali wojującego sekularyzmu w czasie, gdy Europa stara się wypracować wspólną tożsamość. Przekonywał, że na kontynencie podzielonym przez wiele języków, zróżnicowaną kulturę i poziom dochodów, wieki chrześcijaństwa zapewniają rzadki przejaw wspólnoty dla wszystkich krajów. „Jednak – jak zauważa NYT – w chwili, gdy Europa potrzebuje solidarności i jedności, by wydobyć się z kryzysu gospodarczego, religia może stać się kolejnym źródłem niezgody”. Jak stwierdzają autorzy artykułu, Europa dzieli się na bardziej zsekularyzowaną część zachodnią oraz wschodnią, która ma być głęboko religijna.

NYT podkreśla, że niemal w całej Europie rośnie w siłę ruch głęboko wierzących świeckich, którzy robią wszystko co w ich mocy, by ich głos był słyszalny. Dodaje, że Komisja Europejska atakowana jest przez wszystkich, w tym także przez ateistów, którzy uważają, że w niewystarczającym stopniu zwalcza „chrześcijański fundamentalizm”.

NYT przypomina, iż Europa jest przesycona duchem chrześcijaństwa. Świadczą o tym liczne kościoły,– co prawda obecnie świecące pustkami – a także klasztory i uniwersytety o religijnych korzeniach. Chrześcijańską wymowę posiada także flaga Unii Europejskiej. Przyznawał to jej projektant, francuski katolik ArsèneHeitz. Inspiracją były przedstawienia Najświętszej Maryi Panny w Koronie z 12 gwiazd. Te same 12 gwiazd umieszczono na wszystkich monetach euro.

Nowojorski dziennik dodaje jednak, że w całej swojej historii współczesnej „europejski projekt” stara się trzymać z dala od religii. Ani w traktacie rzymskim z 1957 r., ani w innych dokumentach założycielskich dzisiejszej UE, nie ma odniesień do Boga i chrześcijaństwa. Gudrun Kugler, dyrektor Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan z Wiednia podkreśla, że w Europie istnieje bardzo silny prąd radykalnego sekularyzmu, który wpływa na wszystkie religie, ale szczególnie wrogi jest wobec chrześcijaństwa.

Przedstawiciele KE odnosząc się do kwestii okolicznościowych monet słowackich podkreślają, że zwrócili się do Narodowego Banku Słowacji z wnioskiem o usunięcie aureol i krzyży, bo tego domagały się m. in. władze Francji. Stwierdziły one, że monety słowackie będą używane również w krajach- w tym we Francji – gdzie istnieje wyraźna separacja Kościoła od państwa. Lucian Leustean, uczony z Aston University w Wielkiej Brytanii zauważa, że Unia Europejska jest wrogo nastawiona do chrześcijaństwa i realizuje przede wszystkim żądania dobrze zorganizowanych grup świeckich, skarżących się na rzekome uprzywilejowanie chrześcijan. Narodowy Bank Słowacki, przy olbrzymim poparciu społeczeństwa, zignorował żądania Komisji Europejskim i z dwumiesięcznym opóźnieniem wybije okolicznościowe monety według pierwotnej wersji: ze świętymi z aureolami i w ornatach z krzyżami. 

Dziennikarze odnotowują, że sekularyzacja Unii i społeczeństw jej „starych” członków spowolniła na skutek przyjęcia krajów z Europy Wschodniej. Władze unijne jednak ignorują żądania chrześcijańskich polityków, a organizacje osób niewierzących pozostają mocno zaangażowane w zwalczanie religii. Jak prognozuje „New York Times”, napięcie między członkami Unii będzie rosło.

Źródło: NYT, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 725 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram