Zniesienie wiz dla Turków jest już praktycznie pewne. Może się jednak okazać, że Turcy nie będą długo cieszyć się uzyskaną swobodą. Unia planuje rozwiązanie, które pozwoli jej na szybki powrót do wcześniejszych ograniczeń.
Jak wskazują niemieckie media, swobodny przepływ ludzi między Unią Europejską a Turcją nie jest jeszcze przesądzony – a przynajmniej nie w dłuższej perspektywie. Wprawdzie w zwartym z Ankarą porozumieniem zakłada się zniesienie obowiązku wizowego już pod koniec czerwca, jednak część państw unijnych chce postawienia Turkom poważnych ograniczeń. Ich zdaniem Ankara musi ściśle trzymać się podjętych w porozumieniu zobowiązań; w przeciwnym razie wizy miałyby zostać szybko wprowadzone na powrót.
Wesprzyj nas już teraz!
Decyzja o zniesieniu wiz dla Turcji jest już zabezpieczona normalnymi procedurami przewidzianymi w takich wypadkach. Jednak tym razem na wniosek takich państw jak Niemcy i Francja wprowadzone mają zostać dodatkowe obostrzenia.
– Porozumienie mogłoby zawierać tak zwaną klauzulę zawieszenia [niem. Suspendierungsklausel], która byłaby aktywowana w razie nieprzestrzegania przez Turcję podjętych wcześnie zobowiązań w postaci regularnego przyjmowania uchodźców z Grecji, gwarantowania szerokiej ochrony potrzebującym uchodźcom czy przestrzegania praw człowieka – powiedział niemieckiemu tygodnikowi „Welt am Sonntag” jeden z europejskich dyplomatów.
Wprowadzenie klauzuli ma gwarantować możliwość bardzo szybkiego wprowadzenia ponownego obowiązku wizowego. Podobne rozwiązania mają funkcjonować także wobec takich państw jak Kosowo, Gruzja i Ukraina. Już wkrótce można spodziewać się konkretnych rozstrzygnięć. Temat wiz ma zostać podjęty na marginesie szczytu ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej, który odbędzie się w Luksemburgu w najbliższy czwartek.
Porozumienie z Turcją funkcjonuje w praktyce od 20. marca. Turcy zobowiązali się do przyjmowania wszystkich uchodźców, którzy przedostali się nielegalnie do Grecji. Europa ma ze swojej strony przyjmować za każdego z tych uchodźców jednego „legalnego” Syryjczyka, zagwarantować Turcji wsparcie finansowe oraz znieść wizy.
Źródło: „Frankfurter Allgemeine Zeitung”
Pach