Rok 2016 okazał się kolejnym rekordowym rokiem dla Italii. Ponownie urodziło się mniej dzieci, podczas gdy średni wiek populacji wzrósł. Ministerstwo Zdrowia alarmuje, że w ub. roku urodziło się zaledwie 474 tysięcy dzieci, osiągając tym samym poziom niższy od 2015 roku, kiedy to we Włoszech na świat przyszło 486 tys. dzieci.
Rząd w ub. roku zainicjował kampanię pt. „Dzień Płodności”. W całym kraju pojawiły się wówczas plakaty przedstawiające młodą kobietę w ciąży, trzymającą w dłoni tykającą bombę. Całość opatrzono hasłem: „Piękno nie ma wieku, ale płodność tak”. Inicjatywa spotkała się jednak z powszechną krytyką.
Wesprzyj nas już teraz!
Plakaty uznano za „seksistowskie” i wkrótce zniknęły z przestrzeni publicznej. Młodzi Włosi krytykowali władze za brak rozwiązań wszechoobecnych problemów gospodarczych, które zniechęcają ich do posiadania potomstwa.
Według Istatu na jedną Włoszkę przypada średnio 1,34 dzieci. W przypadku obcokrajowców wskaźnik dzietności jest wyższy i wynosi 1,95.
Włoski urząd statystyczny podaje, że spadek dzietności to wynik zmniejszania się liczby kobiet w wieku rozrodczym wśród obywateli włoskich i procesu starzenia się także wśród obcokrajowców.
Całkowity przyrost naturalny (różnica między całkowitą liczbą urodzeń i zgonów) drugi rok z rzędu był ujemny. Włochów jest mniej o 134 tys.
W 2016 zmarło 648 tysięcy obywateli włoskich. Dla porównania w 2015 zmarło 608 tys. osób. Wg Istatu populacja włoska liczy obecnie 60 mln 579 tys. osób, które są coraz starsze. Średni wiek Włochów to 44,9 lat.
Osoby w wieku powyżej 65 lat stanowią 22,3 procent wszystkich Włochów, a te powyżej 90 lat – 1,2 procent ogółu. Italia jest domem dla 17 tysięcy stulatków, co oznacza, że stanowią oni 0,03 procent całej populacji.
Średnia długość życia wzrosła od 2015 roku i wynosi dla mężczyzn – 80,6 lat i dla kobiet – 85 lat.
Spadek liczby ludności kompensuje się napływem imigrantów, chociaż przybywa też osób, które emigrują z Włoch.
Źródło: thelocal.it.
AS.