18 maja 2017

Zrabowane dzieła sztuki trudne do odzyskania. Przeszkodą luki w prawie i brak koordynacji

(Pontyfikał Płocki został odzyskany w 2015 roku źródło: msz.gov.pl)

Do Polski wracają tylko nieliczne dzieła sztuki zrabowane w czasie II Wojny Światowej. Jeśli już eksponaty powracają, to dzieje się tak zwykle nie za sprawą wysiłków urzędników. Instytucjom brakuje bowiem strategii, a współpraca resortów kuleje. Problemem są też środki finansowe.

 

Według ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, w aż 90 proc. spraw, sygnały o odnalezieniu zrabowanych obrazów, kolekcji i zabytkowych przedmiotów, nie są efektem starań urzędników. Jak podała „Rzeczpospolita”, skuteczność instytucji jest tu niska, bowiem brak im strategii restytucji utraconych dzieł sztuki. Przeszkadzają też luki w prawie, braki kadrowe i niedostateczna współpraca zajmujących się tym resortów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z raportu Izby za lata 2011-2016 wynika, że do kraju wracają tylko nieliczne dzieła. Tymczasem podczas II Wojny Światowej Polska utraciła aż 516 tys. dzieł autorstwa m.in. Jana Matejko, Wojciecha Kossaka czy Rafaela Santiego.

„Zagrabione obrazy i zabytki są dziś rozproszone po świecie – w Niemczech, Rosji, USA, Anglii czy Turkmenistanie. Wiele zaginęło” – przypomniała „Rz”. Wartość nieodzyskanych dzieł sztuki MSZ szacuje na 20 mld USD.

 

Proces odzyskiwania dzieł nie jest łatwy, bo zrabowane niegdyś eksponaty często wielokrotnie zmieniały właściciela, a kolejni nabywcy nie byli świadomi ich pochodzenia. W takiej sytuacji odzyskanie własności jest bardzo trudne. Szczególnie, że urzędnicy nie mają wypracowanej strategii restytucji utraconych dzieł sztuki.

 

Jak podała „Rz”, brakuje ogólnodostępnej informacji o zaginionych dziełach, a Polska „Baza strat wojennych” zawiera informacje o 63 tys. utraconych dziełach sztuki.

„Rejestr nie jest publiczny, a jakość danych jest niska, np. brak zdjęć eksponatów” – podał dziennik.

Źródło: „Rzeczpospolita”, interia.pl

MA

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram