Kościół katolicki szwajcarskiego kantonu Zurych stara się o utworzenie własnej diecezji. Ma o tym dyskutować na najbliższym posiedzeniu Rada Synodalna, która następnie przedłoży odpowiedni wniosek biskupowi Chur, Vitusowi Huonderowi.
Część diecezji Chur jest w konflikcie z biskupem Huonderem, ale nie to jest powodem starań o odrębną diecezję, zapewniła rzeczniczka. Przypomniała, że taka inicjatywa istnieje już od 1990 roku. W grudniu 2012 roku Rada Synodalna zwróciła się ze swoją prośbą do Konferencji Biskupów Szwajcarii (!), ale ta odpowiedziała, że nie ma do tego uprawnień. Jak wszystkie diecezje w tym kraju, również diecezja Chur podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.
Wesprzyj nas już teraz!
Diecezja Chur, której powstanie datuje się na V wiek, obejmuje znaczną część wschodniej Szwajcarii. Obecne granice uzyskała w 1997 roku. Ostatnio za „czasowym” jej podziałem opowiedział się historyk Kościoła Urban Fink. Jego zdaniem, taki podział powinien odpowiadać obszarom językowym w Szwajcarii, co – jak twierdzi – odciążyłoby biskupów w ich pracy. Uznał, że potrzebne są małe diecezje, które geograficznie przybliżą biskupa do wiernych.
W 1815 roku papież Pius VII oddzielił tzw. „Quart”, szwajcarskie części diecezji Konstancji. Od tego czasu części Konstancji, nie należące do diecezji Bazylei oraz St. Gallen wchodziły w skład diecezji Chur. To rozwiązanie historycy Kościoła określają jako „prowizoryczne”. W 1821 r. sama diecezja Konstancji przestała istnieć.
KAI
mat