11 kwietnia 2012

Związki zawodowe chcą zmieniać prawo

(fot. solidarnosc.org.pl)

Dwie największe centrale związkowe „Solidarność” i OPZZ chcą zmienić profil swojej działalności. W planach jest przygotowanie licznych projektów ustaw. Ich jakość mają gwarantować zespoły eksperckie, które mają utworzyć centrale związkowe. Manifestacje mają stanowić element nacisku, by rząd nie lekceważył propozycji związkowych.


Związki nie chcą być zapleczem politycznym partii politycznych. Celem ma być ich odpolitycznienie i skoncentrowanie się na udzielaniu pomocy pracującym. Nie chcą więc być już organizacjami wyłącznie blokującymi zmiany, ale raczej kreującymi rzeczywistość. Nad projektami, którymi „Solidarność” ma zasypać Sejm, pracują grupy eksperckie. Wielu z ich członków wywodzi się z świata akademickiego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

 – Dodatkowo posiłkujemy się opiniami kilku zewnętrznych autorów, są to uznane autorytety w swoich dziedzinach, np. prof. Ryszard Bugaj – opowiada „Rzeczpospolitej” Henryk Nakonieczny, członek prezydium „S” odpowiedzialny za dialog i negocjacje w Komisji Trójstronnej. Inne nazwiska pozostają tajemnicą.

 

O tym jak „Solidarność” zamierza realizować swoje plany mówi jej przewodniczący Piotr Duda.

 

 – Przedstawimy własny projekt ustawy dotyczący reformy emerytalnej. Merytorycznie rozprawimy się też z propozycjami rządu. Do załatwienia jest sprawa tzw. umów śmieciowych, płacy minimalnej, bezrobocia wśród młodych ludzi – mówi Duda. – Chcę, by „Solidarność” była postrzegana i cieszyła się takim zaufaniem jak związki zawodowe w krajach skandynawskich, żeby społeczeństwo traktowało nas niczym firmę ubezpieczeniową, do której przychodzi się uzyskać pomoc – dodaje.

 

Nowym pomysłem OPZZ ma być skoncentrowanie się na pomocy osobom młodym i bezrobotnym lub pracującym czasowo.

 

– Coraz więcej ludzi żyje w biedzie i musi wspierać się pomocą socjalną. Co gorsza, w tej grupie przybywa ludzi młodych. To musi się wylać na ulicę – przewiduje szef OPZZ Jan Guz.

Wszystkie te działania mogą trafić na podatny grunt, badania CBOS pokazują, że „poprawiły się oceny obu central związkowych. 35 proc. ankietowanych (wzrost o 13 punktów proc. w stosunku do lutego) dobrze ocenia działalność NSZZ „Solidarność”. O funkcjonowaniu OPZZ pozytywnie wypowiada się 24 proc. badanych (wzrost o 8 punktów).

 

 

Źródło: rp.pl

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram