7 czerwca 2012

W Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa biskupi w całym kraju przewodniczyli procesjom. Idąc po ulicach polskich miast z Panem Jezusem utajonym w Hostii, hierarchowie wyjaśniali istotę dzisiejszego święta, a także mówili o problemach przed jakimi obecnie stoi Kościół. Skrytykowana została też dyskryminacja TV Trwam.


Święto Bożego Ciała ma pomóc nam usłyszeć kołatanie Pana Jezusa do drzwi naszych serc – mówił podczas czwartkowych uroczystości Bożego Ciała w Bielsku-Białej bp Tadeusz Rakoczy. Ordynariusz bielsko-żywiecki przewodniczył procesji, która przeszła 7 czerwca ulicami stolicy Podbeskidzia. Uczestniczyły w niej rzesze bielszczan.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Święto Bożego Ciała ma nam pomóc w tym, abyśmy usłyszeli, mimo przytępienia naszego wewnętrznego słuchu, kołatanie, pukanie Pana do drzwi naszych serc. Jezus stoi u drzwi i prosi abyśmy mu pozwoli wejść nie tylko na jeden dzień, ale na zawsze. Chce zostać Panem naszego życia i Odkupicielem, chce pomóc nam w codziennym trudzie i ukoić serca – mówił hierarcha i przypomniał, że w Najświętsza Eucharystia zawiera się całe dobro duchowe Kościoła.

 

Z żalem trzeba stwierdzić, że dla wielu chrześcijan, tak jak dla starożytnych pogan, niedziela jest tylko dniem słońca, dniem wolnym spędzanym na zadowoleniu i rozrywce – dodawał i apelował o niepozbawianie samych siebie daru łaski, jakim jest Eucharystia.

 

W Eucharystii chrześcijanie pokazują światu miłość ofiarną – przypomniał z kolei abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. w uroczystość Bożego Ciała w Lublinie. Centralna procesja przeszła od archikatedry lubelskiej na Plac Litewski, gdzie sprawowana była Eucharystia.

 

Wyszliśmy tak licznie na ulice Lublina, wychodzimy na drogi naszych miast i wsi, by wdzięczność za dar Eucharystii zamanifestować publicznie. By pokazać temu światu największy skarb Kościoła, Tego, który powiedział o sobie: ja jestem chlebem życia. Wyszliśmy, by pokazać światu ofiarną miłość, światu, który czasem kieruje pod naszym adresem słowa niechęci czy nienawiści. My ukazujemy mu miłość Chrystusa, który oddał za nas swoje życie, uczynił krzyż znakiem miłości ofiarnej, znakiem ofiary, bez której nie ma prawdziwej miłości – mówił do wiernych abp Budzik.

 

Tymczasem w Krakowie kilka tysięcy mieszkańców miasta uczestniczyło w procesji, która przeszła z Wawelu, drogą królewską do Rynku Głównego. Metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz wygłosił homilię przy czwartym ołtarzu, wzniesionym przy bazylice Mariackiej.

 

Kościół jest dobrem wspólnym nas wszystkich, nikomu nie zagraża, nikomu nie odbiera wolności. Pragnie służyć wielkiej sprawie człowieka, jego godności. Dlatego trudno nam zrozumieć ludzi i ugrupowania, które na nieodpowiedzialnej krytyce i dyskryminacji Kościoła pragną zbić swój interes polityczny i zająć miejsce na scenie życia publicznego, nie mając nic innego i rozsądnego do ofiarowania – mówił kard. Stanisław Dziwisz w uroczystość Bożego Ciała w Krakowie.

 

 

Hierarcha skrytykował „dyskryminację katechezy w szkole, obniżenie jej rangi pośród innych przedmiotów” wskazując, iż „szkoła nie przekazuje tylko wiedzy, ale także system wartości”. Wyraził także zaniepokojenie z powodu dyskryminacji TV Trwam. – Niepokoi nas swoista dyskryminacja katolickich środków przekazu, w szczególności zasłużonej Telewizji Trwam, dla której nie znalazło się miejsce na cyfrowym multipleksie, rzekomo z powodu niespełnienia niezbędnych warunków formalnoprawnych – powiedział kardynał.

 Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele.

 

 

ged/KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 465 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram