16 listopada 2022

„Życie i myśl Feliksa Konecznego”. Zapraszamy na wyjątkową konferencję

19 listopada br. Fundacja Kwartalnika „Wyklęci” organizuje w Krakowie wydarzenie „Życie i myśl Feliksa Konecznego. Konferencja w 160. rocznicę urodzin Profesora”. W konferencji wezmą udział m.in. prof. Jan Żaryn, prof. Jacek Bartyzel czy prof. Paweł Skrzydlewski. Organizatorzy chcą przyczynić się do rozwoju badań nad dorobkiem wybitnego krakowsko-wileńskiego historyka i historiozofa, jak również spowodować upowszechnienie jego myśli wśród polskiego społeczeństwa.

Feliks Koneczny urodził się 1 listopada 1862 r. w Krakowie. W 1888 r. uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim promocję doktorską za pracę „Najdawniejsze stosunki Inflant z Polską do roku 1393”. Kontynuował działalność na krakowskiej akademii, a w 1890 r. uczestniczył w ekspedycji polskich naukowców do tajnych archiwów watykańskich. Następnie pracował w Akademii Umiejętności oraz Bibliotece Jagiellońskiej. Kierował pismem „Świat Słowiański”. Od lipca 1919 do jesieni 1929 r. był pracownikiem Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Jako naukowiec brał aktywny udział w uzasadnianiu polskich praw do Śląska Cieszyńskiego czy Wileńszczyzny. W 1921 r. ukazało się jedno z jego najsłynniejszych dzieł – „Polskie Logos a Ethos”. Po powrocie do Krakowa poświęcił się publicystyce katolickiej oraz dziełom historiozoficznym. Zmarł 10 lutego 1949 r. Część jego dzieł jest całkowicie zapomniana, a przez to nieznana. Fundacja Kwartalnika „Wyklęci” od 2021 r. sukcesywnie wydaje „Dzieła zebrane” prof. Feliksa Konecznego. Jednym z działań mających na celu upowszechnienie dorobku o Profesorze jest organizowana konferencja.

Myśl Feliksa Konecznego skłania nas do przywiązania do dziedzictwa kulturowego, w jakim przez wieki trwała Polska oraz wcielania w życie zasad wynikających z cywilizacji łacińskiej – mówi Kajetan Rajski, Prezes Zarządu Fundacji Kwartalnika „Wyklęci”.

Wesprzyj nas już teraz!

Konferencję objął patronatem honorowym Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek. Partnerem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej.

Konferencja odbędzie się przy ul. Feliksa Konecznego 8 (lokal przy klatce D) w Krakowie.

Plan konferencji – 19 listopada 2022 r.

10:30 – złożenie kwiatów na grobie Feliksa Konecznego (Cmentarz Salwatorski)

12:00 – rozpoczęcie konferencji, ul. Feliksa Konecznego 8 (lokal przy klatce D)

prof. dr hab. Jan Żaryn (IDMN) – „Biografia Feliksa Konecznego. Uczony, który przerósł swoją epokę”

prof. dr hab. Jacek Bartyzel (UMK) – „Feliksa Konecznego teoria cywilizacji i swoistość kultury polskiej na tle porównawczym”

dr hab. Paweł Skrzydlewski (AZ) – „Rola narodu w życiu osoby w ujęciu Feliksa Konecznego”

dr hab. Tomasz Balbus (IPN Wrocław) – „Profesor Feliks Koneczny w Wilnie (1919-1929)”

dr Mariusz Jabłoński – „Kultura myślenia i kultura czynu – dwie konieczności życia narodu”

dr Jakob Maziarz (UJ) – „Środowisko krakowskich historyków przełomu XIX i XX w.”

mgr Kajetan Rajski – „Problematyka czeska w pracach Feliksa Konecznego”

mgr Konrad Walerski (EUV) – „Idea Zjednoczonej Europy a teoria cywilizacji Feliksa Konecznego”

Prowadzenie konferencji: red. Filip Memches

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 139 569 zł cel: 300 000 zł
47%
wybierz kwotę:
Wspieram