23 stycznia 2023

„Żyd na szczęście” już nie przejdzie. Krakowski Emaus z zakazem utrwalania „negatywnych stereotypów”

(Silar, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons)

Zakaz sprzedaży podobizn Żyda z grosikiem, które to wedle przesądów mają przynosić domostwu dobrobyt, nie jest nowością na krakowskim Emaus. Ubiegłoroczne zapisy zostały jednak poprawione, by wyeliminować – jak się okazało skuteczne – próby obchodzenia zakazu. A jego powodem jest brak zgody m.in. na antysemityzm i powielanie negatywnych stereotypów.

Wprowadzony w 2022 roku regulamin Emaus określał m.in. jaki asortyment może pojawić się w ofercie sprzedawców. Chodziło o to, by promować rękodzieło i tradycyjne wyroby, a nie plastikowe produkty, które nie mają nic wspólnego z tradycyjnym rzemiosłem. Zapisano wówczas też zakaz sprzedaży figurek „Żyda na szczęście” – jak się okazało dość skutecznie omijany.

Jak tłumaczono, choć część osób traktuje figurkę jako pamiątkę po przedwojennej społeczności żydowskiej w Polsce, to dla wielu są antysemickie karykatury. Wedle przesądów, ów „Żyd z grosikiem”, ma przynosić powodzenie finansowe, a badacze kultury ludowej wskazują na negatywny wydźwięk podobizny – z uwagi na negatywny stereotyp nierozerwalnie łączący postać Żyda z pieniędzmi.

Wesprzyj nas już teraz!

Krakowscy urzędnicy porównali owo wyobrażenie do takich negatywnych stereotypów jak niemieckie żarty o Polakach (choćby te dotyczące kradzieży samochodów), czy francuskiego powiedzenia „pijany jak Polak”.

Tym razem figurki uznane za antysemickie już nie przejdą. W regulaminie znalazł się bowiem zapis, że „Zabrania się prezentowania i handlowania towarami naruszającymi dobre obyczaje, obrażającymi uczucia religijne, rasowe, oraz utrwalającymi negatywne stereotypy – narodowościowe, religijne i światopoglądowe (w tym figurkami Żydów z pieniążkiem lub innym atrybutem związanym z bogactwem i finansami oraz zabawkami – atrapami broni). Towary nie mogą być nośnikiem treści powszechnie uznawanych za wulgarne i obraźliwe, zawierających nagość, pornografię, obscenicznych, obrażających uczucia innych osób, w tym również uczucia religijne, przedstawiających przemoc albo materiały o tematyce rasistowskiej”.

Tradycyjny „odpust na Emaus” odbywa się zawsze w Poniedziałek Wielkanocny. W tym roku będzie to 10 kwietnia.

Źródło: lovekrakow.pl

MA

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(14)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 297 230 zł cel: 300 000 zł
99%
wybierz kwotę:
Wspieram