10 stycznia 2020

Abp Marek Jędraszewski do środowiska akademickiego: Posługujcie Prawdzie!

(Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej)

– Chcę wyrazić życzenie, by Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie był środowiskiem, które ma odwagę być solidarne z oczekiwaniami ludzi tęskniących do prawdy. By był on środowiskiem, które ma odwagę, jeśli trzeba, wyrazić sprzeciw wobec ideologii, które chcą pozbawić człowieka jego godności – mówił metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy Świętej z okazji promocji akademickich w kolegiacie świętej Anny, w 623. rocznicę powołania Wydziału Teologicznego w Akademii Krakowskiej.

W krótkim słowie wygłoszonym przed błogosławieństwem arcybiskup Marek Jędraszewski, nawiązując do początków publicznej działalności Chrystusa, zauważył, że choć Nazarejczycy z uwagą słuchali przemawiającego w ich synagodze Zbawiciela, nie mieli w sobie odwagi wiary.

Nazaret nie poznał czasu swego nawiedzenia. (…) Słowo Boże, Jednorodzony Boży Syn stał się człowiekiem. Przyszedł do swojej własności i nie został przyjęty. To jest dramat Słowa, dramat Prawdy – zaznaczył i dodał, że wszyscy, którzy otworzyli się na Słowo Boże, zostali obdarowani wielką łaską. Odwołał się do postaci Jana Pawła II i do jego dzieła „Osoba i czyn”, w którym papież zawarł postawy człowieka wobec prawdy. – Ojciec Święty mówił o dwóch autentycznych postawach: o solidarności i sprzeciwie. (…) O tym, że on sam był autorytetem dla świata świadczy jego solidarna postawa względem tych, którzy byli pozbawiani głosu nie tylko w wymiarze politycznym, ale względem tych, którzy się poczęli, a którym niektórzy odmawiali prawa do dalszego życia. (…) Był gotów na to, by stawać się również znakiem sprzeciwu. Sprzeciw niekiedy bardzo dużo kosztuje. Tak było podczas zamachu 13 maja 1981 roku – zauważył.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Metropolita przypomniał, że papież wymienił również dwie nieautentyczne postawy, do których zaliczył konformizm i unik. Nawiązał do słów biskupa Andrzeja Jeża, który pisał, że katolickie uczelnie znajdują się w stanie „intelektualnej hibernacji”, ponieważ nie zabierają merytorycznego głosu wobec wyzwań, przed jakimi staje Kościół.

 

Kiedy cytuję te słowa nie tylko się z nimi utożsamiam, ale chcę wyrazić życzenie, by Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie był środowiskiem, które ma odwagę być solidarne z oczekiwaniami ludzi tęskniących do prawdy. By był on środowiskiem, które ma odwagę, jeśli trzeba, wyrazić sprzeciw wobec ideologii, które chcą pozbawić człowieka jego godności. Do tych życzeń dołączam serdeczne gratulacje dla wszystkich, którzy dzisiaj będą odznaczeni. Pragnę złożyć także serdeczne gratulacje i życzenia pięknej posługi prawdzie. (…) Niech ta uczelnia stanie się prawdziwym i dostrzegalnym przez wszystkich ośrodkiem, gdzie Boża prawda promieniuje – zakończył.

 

Podczas uroczystości wręczono 39 dyplomów doktorskich, 9 dyplomów doktora habilitowanego oraz 5 dyplomów profesorskich.

 

 

Źródło: Diecezja.pl

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram