Papież Franciszek dopuści żonatych księży, to tylko kwestia czasu; amazońscy biskupi poproszą o dyspensę i niewątpliwie ją otrzymają – przekonują znawcy Amazonii z Niemiec, którzy uczestniczyli w przygotowaniach do Synodu Amazońskiego.
W niemieckiej Moguncji odbyło się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Niemiec. Jednym z jego elementów była konferencja prasowa poświęcona recepcji posynodalnej adhortacji papieża Franciszka Querida Amazonia. Według jej uczestników nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w Amazonii już wkrótce pojawią się żonaci księża.
Wesprzyj nas już teraz!
W spotkaniu uczestniczyli dwaj biskupi, abp Ludwig Schick z Bambergu oraz bp Franz-Josef Bode z Overbeck. Towarzyszyli im szefowie dwóch wpływowych organizacji charytatywnych działających w Amazonii, o. Michael Heinz SVD z Adveniat oraz Pirmin Spiegel z Misereor. Konferencję prowadził rzecznik Episkopatu, Mathias Kopp.
Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że kwestia viri probati nie jest bynajmniej zamknięta, ale cały czas „leży na stole”. Zarówno biskupi jak i o. Heinz i Spiegel podkreślali, że Ojciec Święty w Querida Amazonia polecił wszystkim lekturę dokumentu finalnego Synodu Amazońskiego, a tam przecież postulat wyświęcania żonatych został zawarty zupełnie wprost. Jak powiedział sam abp Ludwig Schick, dokument końcowy po prostu „obowiązuje”, a to oznacza, że biskupi amazońscy mogą się na niego powoływać i wcielać go w życie.
Według o. Heinza wiele spraw zostanie wyjaśnionych przez specjalną posynodalną komisję, której papież polecił opracowanie konkretnych rozwiązań dla Amazonii. Spiegel zaznaczył, że procedura wydaje się być dość oczywista: amazońscy biskupi poproszą Stolicę Apostolską o dyspensę od reguły celibatu i niewątpliwie ją otrzymają. Szef Misereor odczytał w tym kontekście te passusy Querida Amazonia, które mówią o pierwszorzędnym znaczeniu Eucharystii dla wspólnot katolików.
Bp Overbeck mówił, że viri probati to sprawa w pełni aktualna, bo nie znajdzie się wystarczająca liczba księży gotowych do wyjazdu do Amazonii. Hierarcha podkreślał przy tym, że kapłanów brakuje nie tylko tam, ale także w samych Niemczech, gdzie sytuacja jest wprost „katastrofalna”.
Inaczej oceniono sprawę święceń prezbiteriatu dla kobiet. Abp Schick powiedział, że temat ten jest obecnie zamknięty, co wynika z nauczania Kościoła katolickiego, potwierdzonego przez papieża w Querida Amazonia. Zarówno on jak i bp Overbeck oraz Pirmin Spiegel podkreślili jednak, że papieski dokument jest niezwykle przełomowy, gdy idzie o rolę kobiet w Kościele. Abp Schick mówił o możliwości tworzenia nowych urzędów i posług dla pań, a bp Overbeck podkreślał zupełnie nowe spojrzenie na rolę świeckich w Kościele.
Źródło: dbk.de
Pach