31 października 2019

Co znajdzie się w adhortacji po synodzie? Słowa Franciszka wskazują kierunek

(Fot. ANSA/FORUM)

Wydaje się, że decyzje w sprawie tego, co znajdzie się w adhortacji po synodzie nie zajmą papieżowi wiele czasu. Wiele na to wskazuje, że tekst mógł już powstać. Tak wynika z wypowiedzi papieża – zwraca uwagę katolicki publicysta Sandro Magister na łamach prestiżowego „L’Espresso”.

 

Papież na pewno pozytywnie oceni samą kwestię synodalności, przyznaje Sandro Magister. „Przeszliśmy długą drogę, ale musimy iść dalej ścieżką synodalną” – podkreślił Franciszek po synodzie amazońskim, co oznacza, że właśnie decyzje większości będą najpewniej definiowały kształt Kościoła za pontyfikatu obecnego papieża.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Sandro Magister zauważa, że papież po synodzie amazońskim zaznaczył wyraźnie swoje opinie na najbardziej niebezpieczne decyzje, jakie tam zapadły. Ojciec Święty podkreślił m.in. że powoła komisję mającą zająć się diakonatem kobiet, która będzie działa pod egidą Kongregacji Nauki Wiary.

 

Jeśli tak się stanie, będzie to już druga taka komisja. Wcześniejsza nie doszła bowiem do porozumienia. Wydaje się jednak, że Franciszek jeszcze nie wie, jaki kształt miałaby przyjąć nowa komisja. – Niewykluczone, że poszerzymy komisję. Chciałbym sprostać temu wyzwaniu i podjąć rękawicę – cytuje papieża włoski publicysta na łamach „L’Espresso”. Dodaje, że tej ostatniej wypowiedzi towarzyszyły oklaski. Papież zauważył także, iż synod „posunął nieco dalej” sprawę diakonatu kobiet.

 

Nowy ryt? Tym zajmie się kard. Sarah

 

Jedną z najbardziej niebezpiecznych spraw głosowanych na synodzie była propozycja ustanowienia tzw. rytu amazońskiego, czyli inkulturacja obrzędu Mszy Świętej. W tym przypadku papież – jak zauważa Magister – chłodzi nastroje zwolenników takiej zmiany. Zaznaczył, że decyzja w tej sprawie nie będzie należała do lokalnej komisji biskupów Amazonii, lecz do nieustępliwego kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. sprawowania Kultu Bożego.

 

Leży to w gestii kongregacji, ponieważ takie zmiany można wprowadzić zgodnie z określonymi kryteriami. Dzięki temu wiem, że zostaną podjęte właściwe kroki w zakresie propozycji inkulturacji – mówił Franciszek.

 

Sandro Magister ocenia, iż raczej jest mało prawdopodobne, by w takiej sytuacji kard. Sarah zdecydował się na propozycje synodu amazońskiego.

 

Sekcja amazońska w Watykanie

 

Papież zwrócił również uwagę na potrzebę powołania w Watykanie specjalnej dykasterii w celu „promowania integralnego rozwoju człowieka”.

 

Franciszek – jak zauważa Sandro Magister – uniknął natomiast deklaracji w sprawie święceń kapłańskich dla żonatych mężczyzn. Do tego pytanie w komentarzu do synodu nie odniósł się jednoznaczny sposób.

 

 

Źródło: L’Espresso

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram