16 czerwca 2013

Jasna Góra: Ogólnopolski Kongres Katolików „Stop Ateizacji”

(fot. Damian27/ wikicommons)

O powstrzymanie dyskryminacji wierzących zaapelowali uczestnicy Ogólnopolskiego Kongresu Katolików „Stop ateizacji”, który w niedzielę 16 czerwca odbył się na Jasnej Górze. „Nie wyrażamy zgody na zamknięcie daru wiary w sferze prywatnej, dlatego nie możemy pozwolić, aby Chrystus był obrażany na forum publicznym” – napisali w wystosowanym przesłaniu.

 

W kongresie wzięło udział ok. 600 osób, w tym politycy PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim oraz posłem Andrzejem Jaworskim, przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji, a także ludzie kultury, przedstawiciele różnych instytucji społecznych, m.in. dr Artur Dąbrowski prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej i Leszek Sosnowski prezes wydawnictwa „Biały Kruk”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przed rozpoczęciem Kongresu prezes PiS złożył kwiaty pod epitafium smoleńskim na Jasnej Górze. Uczestników Kongresu powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. – Słowa bł. Jana Pawła II „musicie być mocni mocą wiary” pozwalają nam odczytać „dziś” Polski. Tej mowy bardziej nam potrzeba dzisiaj niż w jakiejkolwiek epoce dziejów – mówił paulin.

 

Odmówieniem „Credo” spotkanie rozpoczął ks. inf. Ireneusz Skubiś. – Wiara w Boga jest dla nas kluczem w życiu – powiedział w swoim referacie dodając, że „dzisiaj jesteśmy poddani atakowi ateizacji m. in. przez struktury międzynarodowe takie jak ONZ i Unia Europejska”.

 

Redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że „dzisiaj jest uderzenie w moralność chrześcijańską”. – Obserwujemy falę bezbożnictwa i niewiary. Tendencje życia „jakby Boga nie było” zauważa się w mediach, w kulturze i w szeroko pojętym życiu społecznym – podkreślił.

 

Ks. Skubiś odniósł się także do kwestii wychowania seksualnego w szkołach i promowania związków homoseksualnych. – Pewne grupy polityczne podjęły walkę z wiarą. A przecież młode pokolenie powinno być wychowywane według życzenia rodziców, którzy pragną dobra własnych dzieci – podkreślił.

 

Duchowny zaapelował o właściwe „zagospodarowanie wolności”. – Ojczyznę wolną mamy sami zrobić. To wszystko jest w naszych rękach. Nie można też wyobrazić sobie Polski bez o. Rydzyka. Także gdyby ludzie czytali prasę katolicką widzieliby sprawy Polski inaczej – mówił ks. Skubiś. Na zakończenie przypomniał wezwanie bł. Jana Pawła II: „brońcie krzyża od Tatr do morza”.

 

Następnie aktor Jerzy Zelnik odczytał słowa zmarłego kard. Stanisława Nagy’ego: – Krzyż razem z Chrystusem był znakiem sprzeciwu i takim pozostał. Dzisiaj walczy się z tym znakiem. To wielki dramat ludzkości. Ten dramat rozgrywa się w wolnej Ojczyźnie. Trzeba krzyżowi wyruszyć na ratunek.

 

Jesteśmy świadkami najpotężniejszego ataku na Kościół i wartości – mówił Jarosław Kaczyński. Prezes PiS mówił o konieczności „obrony krzyża i Kościoła” oraz o relacjach między państwem i Kościołem,o kwestii nauczania religii w szkole, o „in vitro” oraz o sprawie Funduszu Kościelnego.

 

Odnosząc się do historii stosunków państwo-Kościół, przypomniał, że w okresie PRL-u władza komunistyczna w sposób radykalny odrzucała chrześcijaństwo, Kościół napotkał na represje a duchowni byli prześladowani. – Jednak opór społeczny nie pozwolił na wypchnięcie Kościoła z przestrzeni publicznej – zaznaczył Kaczyński.

 

Prezes PiS zwrócił uwagę na rolę pielgrzymek Jana Pawła II do Polski podkreślając, że papież wskazywał na znaczenie cywilizacji życia, na wartości, które powinny kształtować naszą wolność, nasze życie społeczne.

 

Były premier powiedział, że kształt życia społecznego w Polsce po 1989 r. nakreśliła także „ideologii liberalizmu”.

 

Odnosząc się do czasów współczesnych prezes Kaczyński zwrócił uwagę na „konieczność obrony krzyża i Kościoła”. – Dzisiaj jesteśmy świadkami najpotężniejszego ataku na Kościół i wartości. Uderza się m.in. w sprawy tak fundamentalne jak obrona życia, obecność religii i Kościoła w przestrzeni życia publicznego – zauważył prezes PiS.

 

Również nt. ateizacji Polski „jako celowym i zaplanowanym działaniu” mówił poseł Andrzej Jaworski z PiS, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji. – Podejmujemy walkę z ateizacją Polski dla dobra naszych dzieci. Chcemy bronić wartości, na których od wieków była budowana nasza kultura i nasza państwowość – mówił poseł Jaworski.

 

O postawie katolika wobec ateisty mówił ks. dr Jarosław Grabowski, który wskazał na „konieczność wiarygodnego świadectwa”.

 

Natomiast o „prawnych aspektach wiary” mówił mecenas Bartosz Kownacki z PiS, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji.

 

Organizatorami Kongresu są Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej.

 

Poniżej pełny tekst Przesłania uczestników Ogólnopolskiego Kongresu Katolików „Stop ateizacji”:

 

Jasna Góra, 16 czerwca 2013 r.

 

My, katolicy zgromadzeni u stóp Jasnogórskiej Matki i Królowej Polski, jesteśmy świadkami Chrystusa w każdej sytuacji. Naszym zadaniem jest przenikanie duchem chrześcijańskim doczesnego porządku. Przez świadectwo żywej i dojrzałej wiary mamy obowiązek ułatwiać dostęp do Boga i okazywać Jego obecność w życiu publicznym. Nie wyrażamy zgody na zamknięcie daru wiary w sferze prywatnej, dlatego nie możemy pozwolić, aby Chrystus był obrażany na forum publicznym. Trzeba z mocą wyznawać wiarę!

 

Ateizacja życia jest nowym zjawiskiem, które domaga się szczególnego zaangażowania katolików świeckich. W imię fałszywie pojętej tolerancji żąda się dziś od katolików, aby zrezygnowali z praktykowania tego, co z wiarą uznają za prawdziwe i słuszne. Za głosem biskupów polskich, wyrażonym w dokumencie o wyzwaniach bioetycznych, chcemy podkreślić, że nasze przekonania są dziś spychane na margines dyskusji jako anachroniczne. Dotyczy to zwłaszcza kwestii związanych z łamaniem prawa naturalnego, ze złem antykoncepcji, aborcji, procedury in vitro, ideologii gender, instytucjonalizacji związków osób tej samej płci, promocji wzorców zachowań, które są sprzeczne z tradycyjnym modelem rodziny.

 

Wobec agresywnej retoryki ateistów, jako chrześcijanie, nie możemy przejść obojętnie. Mamy prawo domagać się, by argumenty i przekonania ludzi wierzących traktowano z należytą powagą. Postawa katolika wobec ateisty jest w duchu chrześcijańskiej miłości życzliwa i bez uprzedzeń. Nie jest jednak bezkrytyczna. Wobec pokusy wolności bez Boga i alienacji człowieka nie możemy przyjąć postawy milczenia czy obojętności. Nie możemy popadać w bierną rezygnację czy w bezduszny fatalizm. Przeciwnie, świadomość i odwaga wiary, ma nas zachęcać do przeciwstawiania się złu i solidarności z prześladowanymi. Taka solidarność katolików może bowiem przybliżyć i utwierdzić w prawdzie, że Bóg współdziała z człowiekiem w jego walce ze złem.

 

Wobec coraz liczniejszych przejawów agresywnego ateizmu, który przyjmuje postać ideologii antychrześcijańskiej, wyrażamy sprzeciw i mówimy:

 

STOP ideologii wolności bez Boga

 

STOP reklamie świata bez Boga

 

STOP promowaniu karykatur Boga, z którymi wierzący nie ma nic wspólnego

 

STOP gloryfikacji niewiary, która wynosi odrzucanie Boga do rangi „naukowego” podejścia do świata

 

STOP deprecjonowaniu chrześcijańskich korzeni Europy

 

STOP gwałtownemu zwalczaniu religii

 

STOP dyskryminacji wierzących

 

STOP nietolerancji, która prowadzi do wyrugowania religii z życia społecznego

 

STOP fałszywemu przedstawianiu nauki wiary

 

STOP podważaniu zdolności poznania prawdy

 

STOP prowokacji ateistycznej w imię sztuki czy wolności

 

STOP marginalizacji katolicyzmu w życiu publicznym, zwłaszcza w mass mediach

 

STOP ideologii przeciwko życiu

 

STOP alienacji rodzinnej

 

STOP walce z głosem sumienia, odrzucaniu klauzuli sumienia

 

STOP relatywizmowi moralnemu

 

STOP stygmatyzowaniu patriotów

 

STOP promocji wulgarnego antyklerykalizmu

 

Chcemy przypomnieć wszystkim wierzącym, by żyli w zgodzie ze swoimi przekonaniami, umieli je skutecznie uzasadniać i bronić. Nie jest naszą intencją prowadzić „akcję polityczną” utożsamianą z jednym ugrupowaniem. Nasz Kongres jest inicjatywą katolików, którzy znają nauczanie Kościoła i wcielają je w życie. Jesteśmy wierni wskazaniom naszego wielkiego Rodaka bł. Jana Pawła II, który uczył, że bierność, jako postawa nie do przyjęcia, staje się winą. „Dlatego nikomu nie godzi się trwać w bezczynności”.

 

Patronem naszej inicjatywy jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, męczennik prawdy i wolności. Za Jego wstawiennictwem prosimy dobrego Boga, abyśmy wypowiadali prawdę, gdy inni milczą i umieli zło dobrem zwyciężać.

 

Źródło: KAI

pam

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 12 191 zł cel: 500 000 zł
2%
wybierz kwotę:
Wspieram