Sobór Watykański II nie zniósł starych ksiąg liturgicznych, lecz pragnął ich zreformowania bez przerywania czy likwidowania dawnej tradycji – przypomniał ostatnio abp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei z okazji przypadającej właśnie 10. rocznicy motu proprio papieża Benedykta XVI „Summorum Pontificum”, przywracającego szersze stosowanie w Kościele rzymsko-katolickim Mszy Świętej w klasycznym rycie rzymskim, popularnie nazywanej Mszą trydencką.
W czwartek 20 lipca w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu rozpoczęły się warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi, które realizują wyrażone przez Benedykta XVI życzenie: „To, co było święte dla wcześniejszych pokoleń, pozostaje wielkie i święte dla nas, i nie może nagle okazać się całkowicie zakazane, lub wręcz uznane za niegodziwe”.
Wesprzyj nas już teraz!
150 uczestników z Polski i zagranicy, w tym z tak odległych krajów, jak Korea Południowa, będzie przez najbliższy tydzień uczyć się odprawiania Mszy Świętej w klasycznym rycie rzymskim (w przypadku kapłanów) oraz do niej służyć (ministranci) lub posługiwać śpiewem chorału gregoriańskiego, który zgodnie z wolą Soboru pozostaje własnym śpiewem Kościoła. Nabywane umiejętności są od razu wykorzystywane do sprawowania Mszy Świętych: uroczystych, śpiewanych i recytowanych. Jednocześnie warsztaty pełnią rolę rekolekcji. Tegoroczne nauki są poświęcone pięciu warunkom sakramentu pokuty.
Warsztaty Ars Celebrandi posiadają patronat honorowy biskupa ordynariusza Wiesława Meringa. Odbywają się już czwarty raz. Ich organizatorem jest stowarzyszenie wiernych Una Voce Polonia. Stowarzyszenie to jest częścią międzynarodowej organizacji Foederatio Internationalis Una Voce, uznawanej przez watykańską Kongregację Nauki Wiary jako reprezentacja świeckich katolików przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.
Źródło: materiały prasowe
MWł