36 obywateli Egiptu i Kuby próbowało minionej doby pokonać granicę polsko- białoruską – przekazała rano w czwartek 11 sierpnia Straż Graniczna.
Jak podała formacja na Twitterze, do naruszenia wschodniej granicy kraju doszło w trzech miejscowościach: Białowieży, Płaskiej i Krynkach
W Krynkach 13-osobowa grupa cudzoziemców podeszła pod barierę, ale na widok polskich patroli wycofali się.
Wesprzyj nas już teraz!
Z danych przekazanych przez funkcjonariuszy wynika, że w sierpniu prób przedostania się przez polsko-białoruską granicę do Polski odnotowano ponad 300.
Aktualnie trwają odbiorcy technicznie ostatnich odcinków stalowej zapory o wysokości pięciu metrów, zbudowanej na granicy z Białorusią; przęsła ustawione są już na całej zaplanowanej długości 186 km tego ogrodzenia. Na już ukończonych i odebranych partiach prowadzone są prace związane z instalacją tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów. Mają być zakończone do połowy września.
Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.
(PAP)/ oprac. FA