Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców wystąpiło z obywatelską inicjatywą zniesienia obowiązku szkolnego od 6 roku życia. W czwartek projekt ma trafić pod głosowanie. Koalicja rządząca już we wstępnej debacie opowiedziała się zdecydowanie przeciwko. Autorzy inicjatywy apelują: „Dajcie nam, rodzicom, wybór”.
Karolina i Tomasz Elbanowscy, założyciele Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, doprowadzili do debaty w sejmie na temat przymusu szkolnego od 6, a de facto, od 5 roku życia, w którym dzieci są zmuszone uczęszczać do zerówki. – Dajcie nam, rodzicom, wybór. Nie prosimy o przywileje, nie prosimy o pieniądze. Nie prosimy o nic więcej, tylko o to, byście uszanowali nasze konstytucyjne prawo do decydowania o edukacji naszych dzieci – mówiła Karolina Elbanowska podczas obrad sejmu.
Wesprzyj nas już teraz!
Projekt poparł PiS, Parlamentarny Klub Sprawiedliwa Polska, a nawet SLD. Przeciwko jest koalicja rządząca. – Jestem zadowolonym rodzicem Piotrusia, który zaczynał szkołę jako 6-latek. Zadowolonym, że taką szansę dzieciom stworzyliśmy – winszował lewicowym osiągnięciom partii rządzących poseł PSL Henryk Smolarz.
– To zawracanie kijem Wisły. Zmiana dotycząca sześciolatka w polskim systemie edukacji jest wdrażana z różnymi trudnościami. Ale zmiana ta spowodowała wielką mobilizację, by polska szkoła była miejscem bardziej przyjaznym dla małych dzieci – mówiła Katarzyna Hall z PO, uderzając w ton optymistycznej propagandy towarzyszącej wszelkim inicjatywom jej partii.
Czwartkowe głosowanie nad obywatelskim projektem pokaże, czy rządzący będą nadal odbierać rodzicom resztki wolności w decydowaniu o ich dzieciach, czy też uszanują ich wolę. Wobec jednoznacznego sprzeciwu koalicji rządzącej szanse są jednak niewielkie.
Źródła: rp.pl, wyborcza.pl
FO