To interesujące, że świat świecki znajduje sposoby, by na przykład ludzie mogli wciąż zaopatrywać dom w jedzenie i inne artykuły pierwszej potrzeby, co oczywiście powinni mieć możliwość robić. Otóż musimy znaleźć sposoby, dzięki którym będziemy mogli zapewnić wiernym opiekę duchową – powiedział kardynał Raymond Burke w wywiadzie udzielonym portalowi Catholic Action For Faith and Family.
Wesprzyj nas już teraz!
Kardynał zwrócił uwagę na fakt, że obecna reakcja Kościoła na kryzys związany z epidemią jest „całkiem odmienna” w porównaniu do tego, jak Kościół katolicki reagował w przeszłości. Jego zdaniem, niedopuszczalna jest taka sytuacja, że wierni nie mogą uczestniczyć we Mszy świętej, przystępować do spowiedzi czy Komunii św., a są ludzie którzy nie mogą tego robić „od tygodni”. Dlatego Kościół musi znaleźć sposoby, by realizować „swoją misję duchową w jej najbardziej fundamentalnych aspektach”.
– Jesteśmy współpracownikami Pana, współpracujemy z Jego łaską a zatem musimy znaleźć najbardziej kreatywne rozwiązania po to, by ludzie otrzymali to, czego najbardziej potrzebują w takim czasie, a mianowicie: sakramenty – powiedział kard. Burke.
Hierarcha podkreślił, że w przeszłości Kościół posyłał do posługi duszpasterskiej wśród wiernych swoich księży, którzy poprzez życie w celibacie są przygotowani do takiej służby pełnionej „nawet w sposób heroiczny”. A tymczasem np. we Włoszech, gdzie obecnie mieszka kard. Burke, były przypadki, że ludzie umierali i byli chowani nie tylko bez udziału członków rodziny, ale także bez ostatniej posługi świadczonej przez duchownych. – Musi nas stać na więcej – stwierdził amerykański duchowny.
Ksiądz kardynał przytoczył przykłady księży, którzy znajdują sposoby, by w czasie epidemii koronawirusa dotrzeć z posługą duszpasterską i sakramentami do chorych i umierających w szpitalach. Stwierdził, że obowiązkiem duchownych jest naleganie, by świeccy urzędnicy umożliwili pełnienie takiej posługi i że jego zdaniem wielu z nich powinni to zrozumieć. – Nasz Pan polega na nas, że zrobimy wszystko, co możliwe, by walczyć z bardzo wielkim złem – dodał.
Kardynał Burke uznał za „nieco niepokojącą” myśl, że brak sakramentów umożliwił rozwinięcie życia modlitewnego. Jego zdaniem, „te wszystkie modlitwy” powinny przyczynić się do „większego szacunku dla obecności naszego Pana w sakramentach Kościoła i jej zrozumienia” oraz „tęsknoty do spotkania” Go w tych sakramentach, poprzez które „działa w bardzo szczególny i nadzwyczajny sposób”.
Źródło: LifeSiteNews.com
jjf
Podpisz protest przeciwko ograniczaniu wolności religijnej